27 IULIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
„Panterele negre” au fost egalate în prelungiri

Antepenultima etapă din play-out-ul Ligii 1 la fotbal feminin a programat derbiul ultimelor două clasate, Fair Play Joc Cinstit Bucureşti şi AFC Universitatea Galaţi. În ciuda faptului că situaţia lor era pecetluită mai demult, fără şanse să se mai salveze de la retrogradarea în Liga a 2-a, cele două echipe au oferit un meci spectaculos, cu şase goluri şi nerecomandat cardiacilor. Partida a început fulminant, cu două goluri în primele trei minute. Gazdele au deschis scorul, panterele gălăţene şi-au arătat colţii şi au condus de două ori pe tabela de marcaj cu 2-1 şi 3-2, fiind egalate neregulamentar după cum ne-a informat preşedintele-antrenor Gabriel Călinescu, în cel de-al treilea minut de prelungiri. Rezultat final: Fair Play - Universitatea 3-3 (2-2). Pentru echipa gălăţeană au marcat: Lavinia Bot, Ioana Sfetcu şi Andreea Surcică. 11-le de start: Georgiana Bobocea - Beatrice Ghibirgiu, Lavinia Bot, Mihaela Ivan, Andreea Surcică, Alexia Dică, Adelina Crăciun, Diana Drosu, Denisa Petrean, Ioana Sfetcu, Georgiana Munteanu. Din lot au mai făcut parte: Denisa Stoica, Issabelle Bengescu, Daniela Dumitru, Alina Cimpoieş şi Mihaela Rusen. FC Universitatea Galaţi ocupă locul 12 cu 5 puncte şi va mai juca în acest sezon cu Femina Baia Mare, în deplasare, 21 mai, şi CSM Alexandria, acasă, pe 28 mai.