19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Sâmbăta „black” pentru CSM la Polivalentă

Primul cuplaj al sezonului din istoria CSM a atras destul de mulţi spectatori în tribuna sălii Dunărea. În deschidere s-a disputat partida CSM Galaţi - CSU Cluj Napoca din cea de-a 9-a etapă a Ligii Florilor la handbal feminin. Fără niciun punct în etapele precedente, clujencele au venit la Galaţi să-şi joace poate ultima şansă de a mai spera la salvarea de la retrogradare. Prima repriză a fost echilibrată, oaspetele au condus cu 4-2 în min.5, gălăţencele au revenit, au egalat prin Cristina Andriţa pentru ca Cătălina Cioaric şi Alla Sheiko să-şi aducă echipa în avantaj, scor 6-4 în min.10. S-a mers cap la cap şi CSM-ul a intrat cu avantaj minim la vestiare după ce Alla a transformat o aruncare de la 7m în ultima secundă. După pauză, angrenajul echipei lui Valeriu Costea s-a gripat, lanterna Ligii Florilor a profitat, interii Diana Lazăr şi Laura Popa şi-au făcut treaba nefiind ghicite de portarii noştri şi CSU Cluj Napoca a sprintat spre prima victorie, una surprinzătoare, dar absolut meritată şi campionatul se încinge în zona minată. Rezultat final: CSM Galaţi - CSU Cluj Napoca 21-27, la pauză 13-12. Lotul echipei gălăţene: Elena Şerban, Emilia Anghel, Roxana Caragea - Cristina Marcu, Cristina Clisu, Denisa Şelever, Cristina Andriţa 2 goluri, Daciana Balaban 2 g, Cătălina Cioaric 3, Lăcrămioara Cîlici 2, Alla Sheiko 7, Iulia Stroia 1, Raluca Tănasă, Mădălina Conache 2, Elena Livrinikj, Tamara Bokaric 2. CSM Galaţi se menţine pe locul 11 în clasament şi va juca în ultima etapă din acest an pe 15 noiembrie în deplasare cu CSM Slatina.

13 csm arcada

Partida vedetă, care s-a încheiat la ora 22.30 a adus faţă în faţă formaţiile CSM Arcada şi SCM U Craiova în Divizia A1 la volei masculin. O partidă spectaculoasă, cu numeroase răsturnări pe tabela de marcaj. Arcada, în formula: Cubrilo, Raic, Bojic, Bissette, Perez, Terzic, Cabrera -libero a început bine, a controlat primul set şi a condus cu 24-22, dar oltenii s-au dovedit mai arţăgoşi şi după o serie de patru puncte consecutive şi-au adjudecat primul act. Cu australianul Sanderson introdus în locul lui Terzic, CSM Arcada a apăsat acceleraţia şi şi-a adjudecat următoarele două seturi. Craiova nu a renunţat niciun moment, a revenit şi a restabilit egalitatea. Tie-break-ul a fost dramatic şi cu decizii controversate de arbitraj, iar formaţia vizitatoare a rezistat mai bine tensiunii câştigând cu 22-20. Rezultat final: 2-3 (-24, 15, 21, -23, -20). Pentru echipa antrenată de Nicu Harabagiu au mai evoluat: Carasco, Kulo şi Cuciureanu. Etapa viitoare, CSM Arcada va juca pe 17 noiembrie în deplasare cu ACS Volei Municipal Zalău.