26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
SC Oţelul şi Sporting sunt gata de derbiul de la Lieşti

Cele două reprezentante ale Galaţiului în seria 1 din Liga a 3-a au obţinut victorii în cea de-a 12-a etapă. SC Oţelul a întâlnit sâmbătă pe teren propriu pe Metalul Buzău. Roş-al-albaştrii au intrat motivaţi pe teren, au marcat după doar 10 minute şi au tranşat disputa deja după primele 45 de minute. Atacantul Andrei Antohi şi-a arătat calităţile reuşind un spectaculos hattrick. Rezultat final: 3-1. Antrenorul Alin Pînzaru a folosit formula: Iliescu - Vasile, Ghiocel, Gîţă, Sălăgeanu - Stoian, Moglan, Crihană, Zaharia - Iorga - Antohi. După pauză au mai jucat: Cîrjan, David, Codreanu, Munteanu. În ciuda faptului că a bifat a 10-a victorie sezonală, SC Oţelul a coborât pe locul 2 cu 32 puncte la egalitate cu noul lider SCM Gloria Buzău care însă are golaveraj superior.

13 sporting

Sporting a continuat seria evoluţiilor ascedente şi la Rm. Sărat. Lieştenii lui Ionuţ Niculcea au defilat şi au obţinut o victorie la un scor de forfait, 3-0. Au marcat: Ţicămucă, Bahnaşu şi Maftei. 11-le de start al echipei învingătoare a fost: Vădeanu - Stancu, Maftei, Manea, Sevastian - Munchiu, D. Mihu - Ţicămucă, Dănăilă, Iancu - Bahnaşu. Au mai intrat: Bârlădeanu, Vârlan, Filimon, Dima. Sporting ocupă locul 6 cu 21 de puncte. Runda viitoare programează derbiul zonal aşteptat cu un interes enorm, Sportin Lieşti - SC Oţelul Galaţi, pe 17 noiembrie, de la ora 14.00 pe „Lieşti Arena”.