01 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea

Jucătoarea română de tenis Simona Halep a învins-o pe rusoaica Alisa Kleibanova cu 6-0, 6-2, în doar 56 de minute, marţi, în manşa inaugurală a turneului de tenis de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului. Simona Halep (22 ani, 4 WTA), a patra favorită a turneului, are acum trei victorii în faţa rusoaicei (24 ani, 87 WTA). Prima victorie s-a înregistrat în 2011 la Australian Open, în turul secund, cu 6-4, 7-6 (2), şi în 2013 la Moscova, cu 6-1, 6-1, în sferturile de finală.
Halep şi-a asigurat astfel un cec de 42.000 de euro şi 70 de puncte WTA. În turul al doilea, Simona o va înfrunta pe învingătoarea dintre britanica Heather Watson şi Barbora Zahlavova Strycova (Cehia).
Şi Sorana Cîrstea, cap de serie numărul 26 şi locul 26 WTA, s-a calificat, marţi, în turul secund la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului, informează site-ul oficial al competiţiei. Cîrstea a învins-o, în runda inaugurală, cu scorul de 6-7 (3/7), 7-5, 6-2, după două ore şi 12 minute, pe Aleksandra Wozniak (Canada), jucătoare venită din calificări şi poziţia 149 în clasamentul mondial, după ce a salvat o minge de meci în setul doi. În turul secund, Sorana Cîrstea o va întâlni pe Teliana Pereira (Brazilia), locul 94 WTA, care a trecut, cu scorul de 4-6, 6-1, 6-1, de Luksika Kumkhum (Thailanda), poziţia 114 în clasamentul mondial.
Sorana Cîrstea şi Teliana Pereira s-au întâlnit o singură dată până acum, brazilianca impunându-se în acest an, în turul doi de la Charleston, cu scorul de 3-6, 6-3, 7-6 (7/0).
Pentru calificarea în turul secund la Roland Garros, Cîrstea va primi 42.000 de euro. Cea mai bună performanţă a Soranei Cîrstea la Roland Garros este un sfert de finală în 2009, când a fost învinsă de australianca Samantha Stosur.