28 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul s-a salvat cu o remiză pe final

Runda a 15-a din Superliga Superbet la fotbal a fost deschisă de derbiul Moldovei, Poli Iaşi - SC Oţelul Galaţi, ambele nou promovate. Ieşenii au început cu elan şi şi-au trecut în cont prima ocazie în min.4 la o lovitură de cap trimisă de Samoyoa alături de cadrul porţii gălăţene. Cele două echipe au trecut peste obişnuita perioadă de tatonare şi s-au străduit să joace fotbal. Meciul a avut un ritm bun chiar dacă fazele de poartă au lipsit. Poli a fost pragmatică şi a deschis scorul în min.31, Harrison a profitat de cadoul oferit de Cissé şi l-a învins pe Dur-Bozoancă. Oţelul a avut probleme la construcţie şi a jucat slab în primele 45 de minute. Gazdele au forţat pe finalul primei reprize şi au trecut pe lângă 2-0 la ocaziile lui Itu şi Gheorghiţă. Foarte supărat, Dorinel Munteanu a făcut trei schimbări la pauză şi încă două în min.56, roş-alb-albaştrii au ieşit la joc, dar tot ieşenii au fost periculoşi şi au avut ocazii. Finalul a fost încins, la o contră Fatai i-a pasat în adâncime lui Maciel, care a egalat cu o execuţie pretenţioasă la primul şut pe spaţiul porţii. Iaşiul a avut câteva clipe de uluială şi Latouchent a irosit o ocazie incredibilă să aducă Oţelul în avantaj. La rândul ei, Poli a ratat o oportunitate în prelungiri. Oţelul a încheiat turul cu 17 puncte din 11 remize şi 2 victorii.

Caseta tehnică: Scor: Poli Iaşi - SC Oţelul 1-1 (1-0). Stadion: „Emil Alexandrescu” (Iaşi). Spectatori: 4.500. Au marcat: Harrison (min.31), respectiv Maciel (min.79). Formaţii: Poli Iaşi: S.Lung - M.Martac, N.Samayoa, M.Katanec, R.Ispas - Bordeianu (min.90 A.Ciobanu), Marchioni, C.Itu (min.46 S.Buş) - A.Roman (min.45 Phelipe), S.Harrison (min.64 Jatoba), A.Gheorghiţă (min.73 A.Dumitru). Rezerve neutilizate: Ailenei, F.Ilie, C.Belu, S.Stefanovici. Antrenor: Leo Grozavu; Oţelul Galaţi: Dur-Bozoancă - Adăscăliţei (min.46 Latouchent), Lovric, Cissé (min.46 Zivulic), Zhelev - Cisotti, Lopez, Gomes (min.46 Teles) - Maciel, A.Pop (min.56 Fatai), Tănasă (min.56 Bodişteanu). Rezerve neutilizate: R. Stoian, Jardan, Cârjan, Pereira,  Ghiocel. Antrenor: Dorinel Munteanu. Cartonaşe galbene: Itu, respectiv Gomes, Cissé, Adăscăliţei, Zhelev, Latouchent, Lopez. Arbitru: Istvan Kovacs (Carei), A1: Vasile Marinescu (Bucureşti), A2: Ovidiu Artene (Vaslui), Arbitru VAR: Marcel Bîrsan (Bucureşti), AVAR: Mircea Orbuleţ (Bucureşti).