29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Denisa Constandache şi Ana Maria Gavrilă au reprezentat ACS Lucian Bute Galaţi la Naţionala României

Campionatul European de handbal feminin Under 17 s-a desfăşurat în perioada 3-13 august la Podgorica în Muntenegru. La startul competiţiei s-au aliniat 16 echipe. România, care a avut în lot pe „olimpicele” Denisa Constandache şi Ana Maria Gavrilă, legitimate la ACS Lucian Bute Galaţi, vicecampioana naţională la această categorie de vârstă, a avut un parcurs bun, a ocupat locul 11 în ierarhia finală, dar impresia generală a fost că o clasare între primele opt ar fi fost mai aproape de valoarea echipei. Tricolorele pregătite de Marius Dănuleţ şi Mihaela Ciubotaru au înregistrat rezultatele: 40-27 (23-15) cu Macedonia de Nord, 23-27 (16-15) cu Franţa, 27-29 (15-10) cu Ungaria, 31-24 (11-9) cu Portugalia, 33-27 (15-13) cu Norvegia, 23-29 (13-12) cu Suedia şi 33-25 (14-15) cu Cehia. În urma acestor rezultate, România a obţinut calificarea pentru Campionatul Mondial programat anul viitor. „A fost o experienţă frumoasă din care am învăţat multe lucruri. Am văzut un altfel de handbal, jucătoare tehnice, de la care am putut fura mici detalii. Acest turneu m-a făcut să-mi dau seama de ce am ales acest sport, dorind ca de acum înainte să muncesc mult mai mult”, ne-a declarat gălăţeanca Denisa Constandache. Coechipiera sa, Ana Maria Gavrilă a fost golgetera României cu 33 de goluri şi a ocupat locul 10 în topul marcatoarelor la Campionatul European.