01 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Dorinel Munteanu s-a simţit umilit după înfrângerea cu CSU Craiova şi va face curăţenia de iarnă în lot

SC Oţelul a pierdut partida de pe teren propriu din cea de-a 17-a etapă din Superligă cu CSU Craiova, scor final 1-3. Oţelarii au condus cu 1-0 după primele 45 de minute cu reuşita lui Pop din penalti dar după pauză au cedat inexplicabil, fiind depăşiţi la toate capitolele şi nevoiţi să se recunoască învinşi. „N-are nicio legătură nebunia dinaintea meciului cu jocul propriu-zis. Nu aceasta a fost cauza eşecului din această seară. Am făcut o primă repriză foarte bună, în care adversarul, unul de valoare, nu a contat. În a doua repriză nu ştiu ce s-a întâmplat cu jucătorii mei, dar mă simt umilit de această înfrângere şi sunt responsabil de acest eşec. Jocul unora dintre fotbaliştii mei a fost unul foarte, foarte slab. Nu vreau să dau nume, voi analiza în această seară. Se pare că am greşit câteva transferuri, dar încerc să scot maxim din aceste jocuri până la sfârşitul anului, iar după aceea mă orientez”, a declarat Dorinel Munteanu, la finalul meciului. Primul jucător trecut pe lista neagră pare a fi Cisse, care a gafat decisiv în faţa lui Mitriţă şi nu se întâmplă pentru prima oară. Situaţia financiară nu este roz în această perioadă, fiind întârzieri la plata salariilor şi nevoie de buget pentru transferuri. „Aş vrea să fac un apel, am nevoie de sprijin financiar. În afară de Primărie, care ne-a finanţat, vreau ca şi ceilalţi sponsori să fie lângă noi. Chiar dacă am un buget mic, aş vrea să-l primesc la timp", a mai precizat managerul tehnic de la Oţelul. După 17 etape, echipa gălăţeană se menţine pe locul 9 cu 20 puncte. Până la finalul anului, Oţelul are un program încărcat cu 5 meciuri după cum urmează: 3 decembrie, ora 21.00 | FCSB - SC OŢELUL GALAŢI (Superliga, etapa 18); 7 decembrie, ora 20.45 | Dinamo Bucureşti - SC OŢELUL GALAŢI (Cupa României, Grupa C, etapa 3); 12 decembrie, ora 17.00 | SC OŢELUL GALAȚI – Sepsi Sf. Gheorghe (Superliga, etapa 19); 17 decembrie, ora 15.00 | Universitatea Cluj - SC OŢELUL GALAŢI (Superliga, etapa 20); 22 decembrie, ora 17.30 | SC OŢELUL GALAŢI – FC Botoşani (Superliga, etapa 21).