29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
„Panterele negre” au fost egalate în prelungiri la Odorhei, „panteruţele” au marcat 9 goluri şi au câştigat

Duminică a fost zi plină în fotbalul feminin din România, cu partide în cele trei eşaloane. AFC Universitatea a întâlnit pentru a treia oară în 12 zile pe Vasas Femina, de data aceasta în deplasare. După eliminarea din semifinalele Cupei României, „panterele negre”, cu două absenţe importante: Ana Arnăutu şi Lidia Moacă, ambele accidentate, şi cu un portar de conjuctură şi-au scos colţii, au luptat cu gândul să-şi ia revanşa. Echipa condusă de antrenorul Gabriel Călinescu a condus din min.37 după golul reuşit de Nina Anca, a rezistat până în minutele de prelungiri când echipa gazdă a izbutit să egaleze norocos printr-un autogol. Rezultat final: Vasas - AFC Universitatea 1-1. 11-le de start pentru echipa gălăţeană a fost: Dumitriţa Prisăcari - Maria Stamate, Alexandra Ivan, Olga Cuşinova, Valentina Ivan - Monica Benţoiu, Iriska Topal, Loredana Nica, Carmen Marcu, Andreea Surcică - Nina Anca. Au mai intrat: Nicoleta Lepădatu şi Doina Lepădatu. AFC Universitatea se menţine pe locul 4 cu 15 puncte şi mai are de disputat două partide importante cu: U Alexandria, pe 26 mai în deplasare şi din nou cu Vasas, pe 2 iunie la Galaţi.
Satelitul a primit vizita pe stadionul Siderurgistul echipei Zimbrul Tulcea. „Panteruţele”, conduse de pe bancă de antrenorul Alexandru Caracaş, au manifestat apetit ofensiv, au dominat şi au obţinut o victorie categorică, rezultat final: 9-4. Au marcat pentru învingătoare: Tabita Croitoru, o jucătoare de 14 ani din pepiniera proprie cu certe calităţi, care din toamnă va face pasul la echipa mare, 6 goluri, Ana Călin, Roxana Călin, Silvia Oană. AFC Universitatea 2 ocupă locul 2 în seria a 2-a din Liga a 3-a cu 19 puncte şi va juca în ultima etapă în deplasare cu CSM Paşcani, ocupanta locului 3.