01 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
România a înregistrat primele eşecuri în Liga Europeană
La sfârşitul săptămânii trecute, sala sporturilor din Constanţa a găzduit dubla România - Bulgaria, contând pentru Liga Europeană la volei feminin. Bulgăroaicele au venit cu echipa cea mai bună pe care o puteau alinia cu jucătoarele experimentate, lângă care au fost promovate câteva campioane mondiale de junioare. În prima zi, meciul nu a avut practic niciun istoric, oaspetele impunându-se în 60 de minute, cu un sec 3-0. O altă faţă a avut trupa lui Darko Zakoc, în cel de-al doilea joc. Cu Daiana Mureşan, Alexandra Trică şi Nneka Onyejekwe, în prim plan, la care pe parcurs s-a alăturat şi Sabina Miclea au condus în fiecare set, dar n-au rezistat până la final. În setul al doilea fetele noastre au condus cu 24-21, dar lipsa de experienţă le-a făcut să se pripească în momentele cheie şi să rateze posibilitatea să egaleze pe tabela de marcaj. Rezultat final: România - Bulgaria 0-3 (22-25, 26-28, 22-25). Cele patru jucătoare de la CSU Metal au avut următoarele realizări: Alexandra Trică 15 puncte, Daiana Mureşan 29 p, Nneka Onyejekwe 16 p, Sabina Miclea 2p.