După ce a încântat publicul de la Gala Internaţională a Teatrelor de Păpuşi „Licurici – 80: Poveşti ce unesc generaţii” din Chişinău, la reprezentaţia de săptămâna trecută a spectacolului „Alice in Wonderland”, unde a participat alături de teatre de păpuşi din România, Ucraina, Bulgaria şi Republica Moldova, Teatrul pentru Copii şi Tineret „Gulliver” revine la sediu pentru a relua repetiţiile la cea mai nouă producţie, spectacolul „Despre greieri şi furnici”, în regia Silviei Roman, care va avea premiera pe 26 octombrie.
Totodată, Teatrul „Gulliver” pregăteşte o nouă reprezentaţie a spectacolului „Bădăranii”, în regia lui Cristian Gheorghe, unul dintre titlurile cele mai noi şi apreciate din repertoriu, duminică, 19 octombrie, la ora 18:00, la Casa de Cultură a Studenţilor din Galaţi.
Spectacolul „Bădăranii” dezvăluie o poveste dinamică ce îmbină comedia de situaţie cu comedia de limbaj, într-un construct dramatic tumultuos ce captează publicul prin derularea celor mai variate stări şi emoţii.
Distribuţia spectacolului îi include pe actorii Andrei Ciugulea, Eduard Onu, Cosmin Cosma, Cristina Gheorghe, Nicoleta Miru-Cosma, Miruna Dobrotă, Maria Niţă, Andrei Midişan, Eduard Şişu, Andrei Dombrovschi, Elena Marin, Gina Geru, Adina Ariton, Ramona Păuc, Valeria Taban şi Alin Albu. Păpuşile sunt create de Vlad Tănase, măştile de Constantin Butoi, scenografia este semnată de Alina Dincă-Puşcaşu, iar coregrafia de Victoria Bucun.
Biletele pot fi achiziţionate online, pe site-ul teatrului www.teatrul-gulliver.ro, la secţiunea „Program”, sau fizic, în ziua spectacolului, în limita locurilor disponibile.