28 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Stadionul Municipal din Brăila a găzduit ieri dimineaţă partida amicală dintre CF Brăila şi FCM Dunărea Galaţi. În ciuda vremii caniculare, a fost un test util pentru cele două colege de serie, cu mai puţin de trei săptămâni înainte de începerea sezonului oficial din Liga a II-a. Echipa gălăţeană a arătat destul de bine şi semnele sunt încurajatoare. Gălăţenii au deschis scorul în repriza a doua prin Moise, cu un şut din careu de pe partea dreaptă care s-a oprit direct în vinclu. Apoi lovitura de cap a lui Asanache a zguduit transversala, iar gazdele au restabilit egalitatea pe tabela de marcaj, cu trei minute înainte de fluierul final, dintr-un penalti. Rezultat final: CF Brăila - FCM Dunărea 1-1 (0-0). Antrenorul Ioan Balaur a început partida cu formula: Abraham - Radu, Hristian, Stelian Cucu, Sorin Cucu - Şomodean, Istrate - Moroşanu, Voicu, Gohoreanu - Neagu. În repriza a doua distribuţia gălăţeană a arătat astfel: Olaru - Radu (Sfrijan), Manea, Asanache, Sorin Cucu (Cristea) - Chebac, Apostol - Moise, Drăgan, Cenk (Comşa) - Bâtfoi. Următorul joc amical pentru formaţia noastră este programat sâmbătă, de la ora 11.00 cu Gloria Buzău, pe stadionul Dunărea .