03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul II începe să-şi facă reglajele
Satelitul Oţelului a făcut la mijlocul săptămânii trecute o boacănă, fiind eliminată prematur din Cupa României Timişoreana de o echipă sătească, FC Gârceni 2007, scor 0-1. Băieţii lui Constantin Schumacher şi Mitică Ragea au trecut mai serios la antrenamente iar sâmbătă au susţinut un amical cu cei de la Conpet Cireşu, campioana judeţeană din Brăila. Gălăţenii au făcut o primă repriză bună, au condus cu 2-0 şi, mai apoi în partea a doua cu 3-1 dar căldura sufocantă din miezul zilei i-a moleşit. A fost un meci bun de antrenament pentru ambele formaţii. Oţelarii au mai marcat un gol dar au ratat ocazii bune prin Dolea, Toma sau Stoian. Rezultat final: Oţelul II - Conpet Cireşu 3-2 (2-1). Pentru gălăţeni au marcat: Gavrilă (min.12), Pungă (min.31), ambii fiind jucători noi aflaţi în probe, Dajbog (min.72). Echipa gălăţeană a folosit formula: Vlasie - Marus, Gâţă, Miron, Ciurea - Boubătrân, Constantinescu, Dajbog - Pungă, Gavrilă, Stoian. După pauză au mai evoluat: Dolea, Cazacu, Rusu şi Toma. Programul de pregătire din această săptămână va cuprinde antrenamente şi un amical sâmbătă cu un adversar ce va fi stabilit în zilele următoare.