17 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Obiectiv atins! Oţelul a câştigat clar la Zalău în Cupa României

Atmosferă de sărbătoare în această după-amiază la Zalău, la partida din grupa C a Cupei României dintre SCM Zalău şi SC Oţelul Galaţi!

Chiar dacă Dorinel Munteanu a folosit o formulă inedită în care a păstrat doar doi titulari din victoria din campionat de la Craiova, oţelarii şi-au valorificat din plin experienţa şi au marcat de trei ori în prima repriză.

Cîrjan a dezgheţat tabela în min.14, când a transformat penaltiul scos de Latouchant, împiedicat să reia centrarea venită de la Gomes. Peste alte şapte minute, Cisse, cu capul, a înscris primul gol chiar la debutul în tricoul Oţelului şi a majorat scorul.

Oţelul s-a desprins la 3-0 în min.36 după un contraatac şcoală purtat pe traseul Bodişteanu - Jardan - Cîrjan, care a finalizat cu capul. Zălăuanii au izbutit golul de onoare în cel de-al patrulea minut de prelungiri din prima parte prin Cherecheş, cu un şut din voleu de la 20 de metri.

Repriza a doua a debutat cu eliminarea lui Sergiu Pop, care a văzut al doilea cartonaş galben pentru o simulare. SCM Zalău a jucat cu elan, dar fără să-şi creeze vreo ocazie. Oţelul nu a mai forţat, dar chiar şi în aceste condiţii a înscris încă o dată cu un sfert de oră înainte de final prin Latouchant, care a pus latul la centrarea lui Maciel.

Rezultat final: SCM Zalău - SC Oţelul Galaţi 1 4 (1-3). Managerul tehnic Dorinel Munteanu a folosit formula: Stoian - Cisse (min.46 Lopez), Ghiocel, Jardan (min.71 Cisotti), Zhelev (min.58 Maciel) - Teles, Zivulic, Latouchant (min.78 Tănasă) - Bodişteanu (min.58 Rus), Cîrjan, Gomes.

Echipa noastră va mai juca două meciuri în această fază din Cupă cu: FCSB, acasă, în noiembrie, şi cu Dinamo, în deplasare, în decembrie.

Articole similare: Dorinel Munteanu a fost ales de LPF antrenorul etapei a 10-a! Portarul Oţelului, Cosmin Dur-Bozoancă, în echipa ideală