
Decimată de accidentări şi suspendări, Oţelul Galaţi a primit vizita sâmbătă seara celor de la FK Csikdzereda în prima etapă din play-out-ul Superligii. Echipa vizitatoare a intrat bine în meci şi a deschis scorul repede în minutul 8 prin Eppel. Uşor-uşor, roş-alb-albaştrii au echilibrat jocul şi în consecinţă au restabilit egalitatea prin Ne Lopes (min.15). Peste 10 minute, Debeljuh a marcat, dar golul a fost anulat pentru offside. Csikszereda a trecut pe lângă golul doi, irosind o ocazie importantă în min.39 prin Kleinhesler. Formaţia condusă de Laszlo Balint putea să intre în avantaj la vestiare, dar Debeljuh (min.45) a ţintit bara.
Repriza secundă a început la fel ca prima cu dominarea ciucanilor care s-a concretizat prin două goluri: Kleinhesler (min.50) şi Jebari (min.62). Echipa gălăţeană a acuzat şocul chiar dacă a încercat să revină. Luan Campos (min.70) şi Debeljuh (min.80) şi-au încercat norocul, dar şuturile lor au fost departe de ţintă. Oţelul a jucat haotic şi fără sorţi de izbândă. În prelungiri, Conrado a fost călcat în careu şi după intervenţia din camera VAR, echipa gălăţeană a primit penalti, transformat de acelaşi Conrado. Finalul a fost incendiar, oţelarii au avut posesia, au forţat, dar s-au trezit foarte târziu chiar dacă la ultima fază căpitanul Lameira a avut oportunitatea egalării, dar a şutat complet aiurea din mijlocul careului.
Rezultat final: Oţelul Galaţi – FK Csikszereda 2-3 (1-1). Antrenorul Laszlo Balint a folosit formula: Dur-Bozoancă – Kazu, Ne Lopes, D.Neicu (min.65 Zhelev), Conrado – Ciobanu (min.65 Fernandes), Lameira, Andrezinho – Bordun (min.52 D.Neicu), Debeljuh, Luan Campos. Oţelul rămâne cu 21 de puncte şi începe să aibă emoţii în lupta pentru evitarea retrogradării.
Pingback: Laszlo Balint şi-a dat demisia: "Azi a fost ultimul meu meci ca antrenor la Oţelul Galaţi" - Monitorul de Galati
Pingback: Croatul Stjepan Tomas, noul antrenor de la Oţelul Galaţi - Monitorul de Galati
Patrick
Rusine,nu va e rusine sa intrati pe teren sa faceti figuratie sa luati bataie de la niste echipe foarte slab cotate?Sunteti de nerecunoscut,plimbati mingea haotic,cu lentoare si multe pase inapoi si aiurea apoi va chinuiti sa marcati un gol la sfarsit de meci.Ambitie si atitudine nimic.Rusine!