01 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Galaţi şi CSA Steaua Bucureşti şi-au împărţit victoriile pe gheaţă

Patinoarul Dunărea din Galaţi a găzduit în weekend dubla CSM Galaţi - Steaua Bucureşti din cadrul Ligii Naţionale de Hochei pe Gheaţă. Prima partidă programată sâmbătă seara a fost întreruptă minute bune pe finalul primei reprize (min.19.54) după ce gheaţa a cedat, dar în final totul s-a terminat cu bine. Echipa gălăţeană condusă de Julius Penzes şi Cornel Chiriţă a intrat foarte motivată pe gheaţă şi a tranşat disputa după primul sfert de oră când a marcat de trei ori: Teamriuc, Chernyuk şi Baskov. Steliştii au încercat să revină şi au marcat golul de onoare în partea a doua. Ultima treime a fost controlată de formaţia noastră care a marcat de două ori prin M.Constantin, în inferioritate numerică şi Machala. Rezultat final: 5-1 (3-0, 0-1, 2-0). Situaţia s-a schimbat cu 180 de grade duminică. Steaua a condus cu 3-0 după prima treime, echipa gălăţeană a revenit prin golurile lui Machala şi Hildebrand, dar steliştii au ştiut să gestioneze finalul şi au mai marcat de două ori, reuşind să-şi ia revanşa, scor final 2-5. CSM Galaţi va juca pe 28-29 noiembrie dubla cu Sportul Studenţesc tot acasă.