02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea

Divizia A la handbal feminin a programat sâmbătă partidele celei de-a IX-a etape. Sala sporturilor Dunărea a găzduit partida HC Danubius - Ştiinţa Bacău.

Oaspetele, cu patru jucătoare formate la Galaţi: Lăcrămioara Cîlici, Mirela Voicu, Cornelia Þocu şi Alexandra Ciorâţă, şi-au vândut scump pielea în primele 20 de minute când s-a mers cap la cap. În ciuda problemelor de lot: Carmen Gheorghe, cu probleme medicale serioase din cauza cărora va absenta se pare tot sezonul, Irina Diaconu şi Elena Dache, care a avut meci la echipa de junioare, Danubiusul şi-a valorificat experienţa, Dana Goldic şi-a făcut cu brio datoria în poartă, şi a intrat cu patru goluri avantaj la cabine. Soarta meciului s-a decis în primele cinci minute din repriza a doua când gălăţencele s-au desprins la şapte goluri, scor 14-7 (min.35). Echipa din Bacău a încercat să revină în joc dar a fost prea târziu, Iulia Artean şi Delia Mărginean au marcat în momentele cheie şi pronosticurile s-au adeverit. Rezultat final: HC Danubius - Ştiinţa Bacău 23-19 (11-7).

Antrenoarea Alexandrina Soare a folosit lotul: Daniela Goldic (13 intervenţii), Cristina Bălănică (3 intervenţii) - Andreea Baciu, Iulia Artean (7 goluri), Cristina Marcu (2), Maricica Trandafir (4), Daniela Enache, Mirabela Cricleviţ (3), Delia Mărginean (7), Alina Croitoru, Alexandra Peleneagră. Echipa gălăţeană a acumulat 18 puncte şi a urcat pe locul V. Etapa viitoare se va disputa derbiul seriei A, CSM Slobozia - HC Danubius, partida este programată vineri 22 noiembrie, de la ora 17.00.