07 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Remiză albă între SC Oţelul şi Sporting, CSU Dunărea a câştigat derbiul subsolului la Paşcani

Eşalonul trei la fotbal a programat sâmbătă partidele din cea de-a opta etapă. La Galaţi, pe stadionul Oţelul a avut loc derbiul zonal dintre echipa gazdă şi Sporting Lieşti. După o luptă surdă în care combatantele s-au anihilat reciproc, partida s-a încheiat fără gol, scor final 0-0. Au evoluat formaţiile: SC Oţelul - antrenor Alexandru Ciobanu: Ursu - Stoian, Ghiocel, Puţanu, Drăgan - Munteanu, Pleşa, Bordieanu, Dima - Cîrjan, Matei; Sporting - antrenor Doru Balmuş: Vădeanu - Dima, Năstase, Nica, Mihu, Iancu, Munchiu, Gîţă, Stan, Bârlădeanu, Adamache. Au mai intrat: Pop, Nemţanu, Ţicămucă respectiv Dănăilă, B.Dumitru, Năstase.
CSU Dunărea de Jos a întâlnit în deplasare pe CSM Paşcani. Cu o mutare surprinzătoare pe banca tehnică, Aurel Drăgan în locul lui Cătălin Savu, care a rămas doar manager general, studenţii gălăţeni au reuşit să obţină cele trei puncte puse în joc în duelul ultimelor clasate din seria 1, aceast fiind de altfel prima victorie din actuala ediţie de campionat. Rezultat final: 1-4, după ce la pauză echipa gălăţeană a condus cu 1-0 prin golul lui Moise. În partea a doua pentru CSU Dunărea de Jos au mai marcat: Moise, Izvoranu şi Ţuiu. 11-le de start pentru echipa noastră: Enache - Ivaşcu, Morogan, Moise, Ignat - Bădilaş, Lovin, Chiriac, Perju - Izvoranu, Mohorâţă. După pauză au mai evoluat: Vârlan, Blănaru, Ţuiu, T.Baştină.
După opt etape, situaţia din clasament se prezintă astfel: SC Oţelul 19 puncte, locul 2; Sporting Lieşti 8 p, locul 10; CSU Dunărea de Jos 6 p, locul 12. Etapa viitoare, echipele gălăţene vor juca astfel: CSU Dunărea de Jos - Aerostar Bacău, Sporting - Ştiinţa Miroslava şi KSE Tg. Secuiesc - Oţelul, toate pe 19 octombrie.