02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
România, locul 1 la Cupa Austriei la Schi Fond

Loturile Naţionale de Schi Fond Seniori şi Juniori au obţinut rezultate excelente la prima etapă a Cupei Austriei, competiţie ce s-a desfăşurat, în perioada 10-11 decembrie 2022, la Bad Gastein (Austria).
Raul Popa s-a clasat pe locul 1, iar Paul Pepene pe locul 3, sâmbătă, 10 decembrie, în proba seniorilor de 15km clasic masstart. În aceeaşi zi, la proba feminină a senioarelor de 7km clasic masstart, Timea Lorincz a ocupat locul 3, iar, dintre junioare, în proba de 7km clasic masstart, Delia Reit a ocupat locul 3.
Ziua de duminică, când probele s-au desfăşurat pe viscol, Raul Popa s-a clasat pe locul 1, iar Paul Pepene pe locul 3, în proba seniorilor de 15km clasic Interval start. La proba senioarelor de 7 km clasic interval start, Timea Lorincz a ocupat locul 3, iar, la junioare, în proba de 7km clasic interval start, Delia Reit s-a clasat pe locul 3.
În prima zi a Cupei Austriei, în proba de 6.5km masstart, juniorii de la U18 s-au clasat după cum urmează: la masculin Ionuţ Costea (locul 6) şi Leonardo Rasina (Locul 10), iar la feminin Maria Toma (locul 8) şi Ana Gherghel (locul 10). La categoria U16, Ştefan Gherghel a obţinut locul 6, iar Pall Boglarka locul 4.
În a doua zi a competiţiei, juniorii au participat în proba de 2,7km interval start. La grupa de U 18, rezultatele obţinute sunt: la masculin Ionuţ Costea (locul 10) şi Leonardo Rasina (Locul 11), iar la feminin Maria Toma (locul 10) şi Ana Gherghel (locul 11). La categoria U16, Ştefan Gherghel a ocupat locul 6, iar Pall Boglarka locul 5.
Antrenorul Lotului Naţional de Seniori este Ioan Poponeci, iar Costel Terciu, Iulian Grama şi Gicu Scurtu antrenează Lotul de Juniori.
Raul Popa a participat la Jocurile Olimpice de la Beijing 2022, în trei probe. La 15km s-a clasat pe locul 64, la sprint clasic pe echipe pe locul 18 şi la sprint liber pe locul 47.
Paul Pepene a fost purtătorul de drapel al României la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice Beijing 2022, alături de saniera Raluca Nicoleta Strămăturaru. A participat acolo în trei probe: 15 km (locul 30), 15+15 km skiatlon (locul 28) şi sprint clasic pe echipe (locul 18).
La JO Beijing 2022, Timea Lorincz a concurat în probele de 10 km clasic (locul 86) şi sprint liber (locul 78).
Delia Reit a participat anul acesta în cadrul Festivalului Olimpic al Tineretului European Voukatti, în patru probe: 1,1 km sprint (locul 52), 5 km clasic (locul 44), 7,5 km liber (locul 41) şi ştafetă mixată 4x5 km (locul 13), potrivit Federaţiei Române de Schi-Biatlon.