United s-a calificat pentru a treia oară consecutiv în finala campionatului
United s-a calificat pentru a treia oară consecutiv în finala campionatuluiEchipa gălăţeană condusă de pe teren şi de pe bancă de Florin Ignat şi-a respectat statutul de vicecampioană a României. Vineri seara, United a jucat în sala Polivalentă Dunărea cu FK Odorheiu Secuiesc. Aşa cum se anticipa şi cum au demonstat pe tot parcursul sezonului, oaspeţii antrenaţi de Zoltan Jakab au venit să joace futsal la Galaţi. A rezultat o partidă spectaculoasă, cu un ritm alert, cele două combatante au jucat deschis, cu cinci goluri în primele nouă minute. Internaţionalul moldovean Burdujel a deschis scorul în minutul 2, Manya a replicat şi a egalat, Cireş şi-a readus echipa în avantaj, formaţia vizitatoare a revenit din nou dar Laşcu a făcut 3-2 în min. 9. Acesta a fost scorul primei reprize în ciuda faptului că ocaziile nu au lipsit dar portarul brazilian Wellington Nene a reuşit câteva parade de efect. La cinci minute după reluare, Cireş a marcat din nou, FK Odorheiu Secuiesc a riscat şi a forţat cu 5 jucători de câmp dar Nene a închis poarta iar Araujo şi Laşcu au consfinţit victoria. Echipa noastră a beneficiat de două lovituri de la 10 metri irosite de Araujo şi Laşcu. Rezultat final: United - FK Odorheiu Secuiesc 6-2 (3-2). Lotul folosit: Wellington Nene - Burdujel, Laşcu, Mimi Stoica, Araujo, Crăciun, Cojoc, Cireş, Borges, Tudose, Neto, Ignat . Pe foaie  s-au mai  aflat:  Dinicuţă, Petică. United este neînvinsă în play-off şi şi-a asigurat prezenţa în finala campionatului indiferent de rezultatului ultimului joc de pe 4 mai cu Autobergamo de la Deva.

Sursa foto: United facebook