Galaţi: Zilnic, peste 70 de muncitori lucrează pe şantierul viitorului spital din Tecuci. Costel Fotea: „Va fi gata până la sfârşitul acestui an”

Pe şantierul viitorului spital din Tecuci, zilnic, peste 70 de muncitori lucrează la realizarea compartimentărilor interioare şi la montarea instalaţiilor electrice, a sistemelor de încălzire, ventilare şi climatizare (HVAC), precum şi a reţelelor de alimentare cu apă şi gaze medicale.

Marţi, pe şantier a început instalarea sistemului inteligent de management al unităţii medicale, pentru un plus de confort şi siguranţă pentru pacienţi, anunţă preşedintele Consiliului Judeţean Galaţi, Costel Fotea.

„A început instalarea sistemului inteligent de management al clădirii (BMS), care va integra şi monitoriza principalele echipamente şi instalaţii ale spitalului. Implementarea acestui sistem va contribui la creşterea siguranţei în exploatare, la optimizarea consumului de energie şi la asigurarea unui confort sporit atât pentru personalul medical, cât şi pentru pacienţi. Reconstruim din temelii sistemul de sănătate din Tecuci!”, este mesajul preşedintelui CJ Galaţi.

Noua unitate medicală, o investiţie a Consiliului Judeţean Galaţi în valoare de 40 milioane de euro, va avea o suprafaţă desfăşurată de 10.000 mp şi va fi gata până la sfârşitul acestui an, dă asigurări Costel Fotea. Aici vor fi mutate 60% dintre secţiile actualului Spital Municipal „Anton Cincu”, într-un spaţiu modern, sigur şi adaptat nevoilor pacienţilor.

Foto: Facebook/ Costel Fotea

Leave a reply

SONDAJ DE OPINIE

Dacă aţi putea rezolva o singură problemă a Galaţiului, care ar fi aceea?

Follow
Search
Populare acum
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...