24 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Cristiana Alexandra Ghiţă şi Ionela Ecaterina Dincă vor reprezenta România la Balcaniadă

Campionatul Naţional de alergare montană a avut loc sâmbătă pe un traseu amenajat la Buşteni. CSU Galaţi (antrenori: Veronica Marinescu şi Claudiu Mereuţă) a fost reprezentată de o delegaţie formată din 10 sportivi (6 fete şi 4 băieţi) iar rezultatele nu au întârziat să apară. Astfel, la feminin - 9km, CSU Galaţi 1, în componenţa Cristiana Alexandra Ghiţă, Ionela Ecaterina Dincă şi Alina Camelia Gherasim, a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, devenind campioană naţională. CSU Galaţi 2, în formula Ana Maria Petrea, Veronica Iuliana Marinescu, Maria Magdalena Luca, a ratat de puţin medalia de bronz, terminând pe locul IV în clasamentul general. La individual, Cristiana Alexandra Ghiţă a cucerit medalia de argint cu rezultatul 49:47.00, Ionela Ecaterina Dincă a ocupat locul IV cu timpul de 52:09.00, Alina Camelia Gherasim - locul IX, Ana Maria Petrea - locul XI, Veronica Iuliana Marinescu - locul XII şi Maria Magdalena Luca - locul XIII. De remarcat faptul că atletele gălăţene Cristiana Ghiţă şi Ionela Dincă şi-au câştigat şi dreptul de a reprezenta România la Balcaniada de alergare montană ce va avea loc tot la Buşteni pe 15-16 august. La masculin, în proba pe echipe (12,8 km), CSU a sperat că va urca pe treapta a treia a podiumului, dar a trebuit să se mulţumească în final cu locul IV. Echipa gălăţeană a fost alcătuită din sportivii: Ciprian Marian Suhanea - locul IX (1:06:10.00), Ionuţ Ghiţă - locul X (1:06:47.00), Ionuţ Florin Enache - locul XXII (1:16:33.00) şi Maricel Necula - locul XXXIV (1:32:32.00).