
Ministerul Apărării Naţionale a anunţat că sistemul anti-dronă Merops a fost operaţionalizat şi integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României. Sistemul a fost pus la dispoziţia ţării noastre de către Statele Unite ale Americii, în cadrul Parteneriatului Strategic bilateral.
Potrivit MApN, înainte de introducerea în serviciu, Merops a parcurs toate etapele necesare de testare, evaluare şi validare operaţională. În paralel, Statul Major al Apărării continuă să adapteze permanent sistemul de supraveghere şi apărare a spaţiului aerian pentru creşterea capacităţii de reacţie şi a nivelului de protecţie a populaţiei.
Sistemul Merops reprezintă o soluţie tehnologică modernă bazată pe algoritmi de inteligenţă artificială, concepută pentru detectarea, urmărirea şi neutralizarea ţintelor aeriene de dimensiuni reduse care operează la altitudini joase.
Reprezentanţii ministerului subliniază că integrarea acestui sistem contribuie la consolidarea capacităţilor Armatei României de detectare şi contracarare a ameninţărilor generate de sistemele aeriene fără pilot, completând măsurile deja implementate pentru protejarea spaţiului aerian naţional.
Armata României continuă procesul de dezvoltare şi modernizare a capabilităţilor de apărare aeriană şi contra-UAS, în coordonare cu aliaţii şi partenerii săi, pentru a răspunde provocărilor actuale de securitate şi pentru a asigura protecţia cetăţenilor şi a teritoriului naţional.