
Compania de stat Nuclearelectrica a anunţat că Boardul Băncii Europene de Investiţii (BEI) a aprobat acordarea unui împrumut în valoare de 800 de milioane de euro pentru proiectul de retehnologizare a Unităţii 1 a Centralei Nucleare de la Cernavodă. Investiţia totală este estimată la peste 3 miliarde de euro.
Contractarea oficială a finanţării va fi supusă aprobării într-o viitoare Adunare Generală a Acţionarilor. Restul fondurilor necesare vor fi asigurate din resursele proprii ale companiei, precum şi din alte împrumuturi şi garanţii obţinute de la instituţii financiare internaţionale, bănci comerciale şi agenţii de credit pentru export.
Procesul de atragere a finanţării externe este împărţit în două etape. Pentru faza preliminară, Nuclearelectrica a semnat, în septembrie 2025, un contract de împrumut de 540 de milioane de euro cu un consorţiu de bănci coordonat de JP Morgan SE.
Compania a înregistrat rezultate financiare solide în ultimii ani. În 2025, profitul net a ajuns la 2,39 miliarde de lei, în creştere cu 40,4% faţă de anul anterior, iar în primul trimestru din 2026 profitul net a fost cu 72% mai mare comparativ cu aceeaşi perioadă din 2025.
Proiectul de retehnologizare a Unităţii 1 se află în cea de-a doua etapă de dezvoltare. În această fază sunt derulate procedurile pentru obţinerea autorizaţiilor, contractarea serviciilor de inginerie şi construcţie, achiziţia echipamentelor şi materialelor necesare, precum şi finalizarea finanţării. Lucrările civile au început în 2025 şi continuă în 2026.
Ultima etapă a proiectului este programată pentru perioada 2027-2030 şi presupune oprirea completă a Unităţii 1 pentru executarea lucrărilor tehnologice majore, inclusiv retubarea reactorului. După finalizarea acestora vor fi efectuate testele de punere în funcţiune şi recepţia lucrărilor, astfel încât reactorul să revină în exploatare comercială în cursul anului 2030.
Unitatea 1 a Centralei Nucleare de la Cernavodă funcţionează din anul 1996 şi a produs până în prezent peste 150 de milioane de MWh de energie electrică, înregistrând un factor de capacitate de peste 90%. (sursa hotnews.ro)