Circa 600 de persoane au participat duminică, la Galaţi, la cea de-a IV-a ediţie a Semimaratonului Galaţi, eveniment sportiv şi filatropic organizat de Fundaţia Comunitară Galaţi în parteneriat cu Primăria Galaţi. Fiecare participat a putut să direcţioneze taxa de participare achitată de acesta către una sau mai multe dintr-un total de 13 proiecte locale ale tot atâtor asociaţii nonguvernamentale din oraş, proiecte diverse, de la sprijinul copiilor cu autism sau achiziţionarea de aparatură medicală pentru recuperarea persoanelor cu dizabilităţi fizice până la amenajarea de zone offroad pentru curse de biciclete sau sterilizarea cânilor fără stăpân.
Evenimentul caritabil a susţinut, prin taxele de participare achitate de alergători sau prin donaţii directe, 13 proiecte locale: "Aleargă pentru copiii speciali!" aparţinând Asociaţiei de sprijin pentru Părinţii şi Copiii cu Autism Galaţi (APCA); "O viaţă în mişcare" - Asociaţia Persoanelor cu Handicap “Sporting Club”; "Clubul lui Filip" - Asociaţia Copiilor Nevăzători; Invest, Education & Support Sphere; "Construieşte alături de noi" - Asociaţia ”Dincolo de tăcere”; "Ţiglina Bike & Trail Park"- Asociaţia MausBike; "Mobilitate şi viaţă independentă" - Fundaţia ”Motivation”; "Susţinem copiii cu dizabilităţi" - Fundaţia ”Inimă de Copil”; "Dăruieşte o zi de tabără unui copil vulnerabil" - Fundaţia ”Cuvântul întrupat”; "Cu trenul prin ţara mea" - Asociaţia Multifuncţională Filantropică ”Sfântul Spiridon”'; "Semimaraton pentru Bianca" - Cristi Onofrei; "Discover Community" - AIESEC; "Sterilizarea câinilor fără stăpân"- Asociaţia ”Ajutaţi-l pe Lăbuş”.
Primăria municipiului Galaţi a alocat 32.000 de lei pentru organizarea acestui eveniment.
Funcţie de pregătirea fizică a fiecăruia, participanţii au avut de ales între a alerga la diverse curse: semimaraton (21 km), ştafetă (3 x 7 km), cros (7 km), cursa populară (2 km), cursa copiilor şi cursa animalelor de companie. Zona de la complexul statuar “fata pe valuri” a fost, duminică dimineaţă, ocupată în întregime de sute de persoane venite să participle la semimaraton. Toţi şi-au făcut încălzirea, pe ritmuri de muzică şi dirijaţi de un grup de antrenori profesionişti. După acest moment, participanţii s-au aşezat la linia de start a celei de-a patra ediţii a semimaratonului. De la copii şi tineri, adulţi sau persoane aflate deja la pensie, toţi au participat la semimaraton, taxele de participare achitate fiind direcţionate către una sau mai multe din cele 13 proiecte sociale locale, un gest pentru care Cristi Ochiu, preşedintele Fundaţiei Comunitare Galaţi, organizator al evenimentului, le-a mulţumit tuturor: “Fie că participi la alergare, fie că eşti voluntar, fie că ai donat sau doar faci galerie, vă mulţumim tuturor. Împreună putem susţine proiecte ale comunităţii noastre”.
Cauzele finanţate de alergători au fost diverse, aşa cum şi alergătorii au ales diverse modalităţi de a le susţine, aşa cum a fost cazul gălăţeanului Cezar Amarie, care s-a remarcat prin modul ciudat de a alerga: desculţ. “Alerg pentru a susţine copiii cu nevoi speciale. Am decis să aleg desculţ pentru a trage un semnal de alarmă asupra alocaţiei copiilor, care are o valoare foarte mică. De pildă, preţul unei perechi de adidaşi buni de alergat este cam cât alocaţia unui copil pe jumătate de an sau un an, ceea ce este incorect. Nu este prima oară când alerg desculţ, am alergat şi la un maraton, la Bucureşti, atunci am parcurs 13 km desculţ, dar din cu totul alte cauze – practic mă strângeau încălţările şi pur şi simplu le-am aruncat din picioare. Nu este greu să alergi desculţ, sunt probleme, căci există pe carosabil multe pietricele şi cioburi de sticlă, probabil de pe la accidente, dar nu este imposibil să alergi”.