Unitatea 2 de la Cernavodă ar putea fi oprită în următoarele 48 de ore. Dunărea a atins un nivel record de scăzut

Unitatea 2 a Centralei Nuclearoelectrice Cernavodă ar putea fi oprită în următoarele 48 de ore, în contextul scăderii accentuate a debitului Dunării. Nivelul fluviului a ajuns la un prag care, potrivit procedurilor de exploatare, impune oprirea reactorului.

Centrala de la Cernavodă a intrat deja în procedurile care preced oprirea Unității 2, după ce nivelul Dunării a scăzut dramatic, potrivit Digi24.

Sorin Rândașu, director pentru situații de urgență în cadrul Apelor Române, a declarat că a fost atins pragul de -230 de centimetri, nivel la care procedurile de exploatare prevăd oprirea reactorului.

„Este inevitabil ca, din nefericire, în următoarele zile să se închidă centrala. Perioada de minim durează o săptămână la intrarea în țară, iar până ajunge la Cernavodă mai trece încă o săptămână. Deci aproximativ două săptămâni nu va exista nivelul necesar”, a declarat Rândașu.

Debitul Dunării a coborât la 1.370 de metri cubi pe secundă la intrarea în România, acesta fiind cel mai redus nivel înregistrat până în prezent. Precedentul minim era de 1.400 de metri cubi pe secundă.

Situația este agravată de lipsa precipitațiilor din bazinul Dunării. Potrivit reprezentantului Apelor Române, în următoarele cinci zile nu sunt prognozate precipitații pe întreg bazinul fluviului.

„În următoarele cinci zile nu plouă deloc în tot bazinul Dunării. Pur și simplu nu sunt precipitații pe întreg bazinul fluviului”, a afirmat Sorin Rândașu.

Deficitul de apă poate prelungi perioada în care debitele Dunării se mențin la valori reduse și poate afecta nivelul fluviului în zona Cernavodă, unde centrala nucleară utilizează apa Dunării pentru sistemele de răcire și pentru procesele tehnologice.

Cristian Bușoi, secretar de stat în Ministerul Energiei, a explicat că situația este dificilă și pentru alte state europene aflate pe cursul Dunării și care operează reactoare nucleare. Acesta a precizat că lucrările de decolmatare continuă și trebuie menținute inclusiv în cazul opririi Reactorului 2.

„Există unele dificultăți, un consum crescut și probleme de producție în mai toate țările europene, dar situația cea mai dificilă este a țărilor de pe Dunăre și a celor cu reactoare nucleare, în special România și Ungaria. Lucrările de decolmatare continuă și avem așteptări de la ele. Acestea trebuie să continue chiar și dacă se închide Reactorul 2. Am avut un scurt moment de satisfacție după scufundarea barjelor. Un mic rezultat s-a văzut și după eliminarea stâncii Pârjoaia. În calcule și modele, teoretic, nu s-a pus problema ca debitul să scadă sub 1.400 m3 la intrarea în țară. Așa cum arată prognoza pe următoarele 10 zile, cu aceste lucrări putem prelungi activitatea, dar nu putem trece toată luna august cu unitatea deschisă. Procedurile de siguranță prevăd o închidere în trepte pe o durată de 48 de ore. Decizia declanșării acestei proceduri va aparține inginerilor care răspund de siguranța echipamentelor”, a explicat Cristian Bușoi, secretar de stat în Ministerul Energiei.

Autoritățile monitorizează în continuare evoluția situației hidrologice și efectele pe care nivelul scăzut al Dunării le poate avea asupra funcționării centralei. Potrivit declarațiilor oficiale, procedura de oprire a Unității 2 ar urma să fie realizată în trepte, pe durata a 48 de ore, decizia finală urmând să aparțină inginerilor responsabili de siguranța echipamentelor. (sursa adevarul.ro)

Adaugă-ne ca sursă în Google Urmărește-ne pe Google News Urmărește-ne pe Whatsapp

Leave a reply

SONDAJ DE OPINIE

Dacă aţi putea rezolva o singură problemă a Galaţiului, care ar fi aceea?

Follow
Search
Populare acum
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...

Adaugă-ne ca sursă în Google Urmărește-ne pe Google News Urmărește-ne pe Whatsapp