27 IULIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Juniorii Under 15 de la Şcoala de Fotbal Oţelul s-au calificat în careul de aşi, cei de la Alfa au fost eliminaţi după loteria penaltiurile

Două echipe gălăţene au fost angrenate sâmbătă în sferturile de finală ale Campionatului Naţional de fotbal pentru juniori. La categoria Under 15, Şcoala de Fotbal Oţelul a jucat în deplasare cu Academia Junior Iaşi. Echipa gălăţeană condusă de antrenorul Bogdan Balaban a pregătit foarte bine partida, a intrat motivată pe teren şi a tranşat calificarea încă din prima repriză. Rezultat final: 1-4 (0-3). Au marcat pentru învingători: Patriche, Florea 2 g şi Pricop. Şcoala de Fotbal Oţelul a început cu 11-le: Cazacu - D.Scumpu, M.Matcaş, A.Di Grandi, Şt.Hilohe, C.Rebegea - D.Hurduc, A.Tentiuc, I.Pricop, R.Patriche - Cr.Florea. Au mai intrat: G.Zamfir, A.Manea, Şt.Iorga, D.Orbeanu şi R.Alexandru. Formaţia noastră va juca în semifinale cu Voinţa Domneşti, turul pe 15 iunie în deplasare, respectiv returul pe 22 iunie la Galaţi.
La categoria Under 17, Alfa Galaţi, antrenor Ionuţ Niculcea, a jucat în fieful celor de la Sportul Oneşti. Chiar dacă au folosit jucători mai mici cu 2 ani, gălăţenii nu s-au dat la o parte şi au jucat de la egal la egal cu oneştenii, la finalul timpului regulamentar scorul a fost 0-0. Loteria penaltiurilor a dat câştig de cauză gazdelor, care s-au impus cu 6-5. Alfa a aliniat formula: Grozea - Lupu, Drăgan, Neagu, Sin - Hanţescu, Aftene - P.Flutur, Mănăilă, Leibovici - Domniţanu. Au mai jucat: Palade, R.Flutur, Maravela, Comănescu, Balic.