13 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a remizat cu Dinamo şi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României. Cisse şi Dorinel Munteanu au fost eliminaţi

Pe o ninsoare abudentă, Dinamo Bucureşti şi SC Oţelul Galaţi au oferit un meci nebun, nerecomandat celor suferinzi cu inima, în ultima etapă din grupa C a Cupei Betano. În ciuda vremii nefavorabile, ritmul confruntării a fost alert, cu o evoluţie spectaculoasă a scorului. Dinamoviştii au sperat să iasă din pasa neagră după ce au deschis scorul în min.22 prin Bena, cu capul de lângă Lopez. Dar nu s-au bucurat decât trei minute pentru că Teles a egalat cu un şut deviat din pasa lui Maciel. După pauză a început nebunia, echipa gălăţeană a marcat de două ori în interval de cinci minute: Bena, cu un autogol de cascadorii râsului în min.53 şi Cisse în min.57. Oţelarii s-au văzut cu sacii în căruţă şi nu au reuşit să închidă meciul, adversarii nu s-au lăsat invitaţi, au revenit şi au restabilit egalitatea după reuşitele lui Amzăr (min.65) şi Gregorio (min.84). Finalul a fost tensionat, Cisse a salvat un gol iminent cu preţul unui cartonaş roşu, Dorinel Munteanu a fost vânat de arbitri de la început şi în prelungiri a fost şi el eliminat dar tabela de marcaj nu s-a mai modificat. Rezultat final: Dinamo Bucureşti -SC Oţelul 3-3 (1-1). Oţelul a folosit formula: Dur-Bozoancă -Zhelev, Yabre, Cisse, Silva -Lopez (min.33 Zivulic), Cisotti, Teles (min.85 Neagu) -Maciel, Fatai (min.27 Al.Pop),  Tănasă (min.85 Rus). Trupa condusă de Dorinel Munteanu termină pe locul 2 în grupa C şi se califică după un deceniu în sferturile de finală ale Cupei României unde va întâlni în deplasare pe CSU Craiova. Sferturile de finală sunt programate în săptămâna 1-7 aprilie 2024. Oţelul revine în Superligă marţi 12 decembrie, de la ora 17.00 pentru duelul de pe teren propriu cu Sepsi Sf.Gheorghe.