



Gălăţeanca Crina Teodora Gheorghiu, legitimată la Kamikaze Dojo Galaţi, antrenor Sensei Viorel Popovici, a confirmat forma de excepţie şi a cucerit o nouă medalie de bronz pentru România la Campionatul European Open Kyokushin-Kan, desfăşurat recent la Burgas, în Bulgaria.
Performanţa este cu atât mai valoroasă cu cât sportiva noastră s-a pregătit pentru competiţie în timp ce îşi susţinea examenele la Facultatea de Arhitectură Navală, sesiune pe care a terminat-o cu nota maximă.
După ce în aprilie a urcat pe podium în Polonia (locul 3 la kumite senioare, -55 kg, la CE Kyokushin KWF), Crina şi-a confirmat valoarea şi în Bulgaria. De această dată, succesul a venit în proba ei favorită, cea de kata, unde execuţia sa tehnică de elită i-a asigurat medalia de bronz.
Împărţită între rigoarea antrenamentelor de pe tatami şi complexitatea examenelor de inginerie din cadrul Facultăţii de Arhitectură Navală, unde a obţinut numai note de 10, Crina Gheorghiu demonstrează că sportul de mare performanţă şi excelenţă academică fac echipa perfectă.