25 MAI 2025 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Modifică setările cookie-urilor
Monitorul de Galati iOS App Monitorul de Galati Android Google Play App
Crimă între soţi pensionari
Crimă între soţi pensionari

O pensionară din Galaţi şi-a înjungheat soţul cu un cuţit iar bărbatul a murit la spital. Totul s-a petrecut în Micro 39, la unul dintre blocurile aflate în apropierea punctului SMURD din zonă. Doru Ifrim, un bărbat în vârstă de 53 de ani, a fost înjunghiat în casă şi s-a târât pe scări până în faţa uşii blocului. Imediat vecinii au chemat echipajul SMURD din zonă.
„Echipajul de terapie intensivă aflat la un punct de lucru dintr-un cartier al Galaţiului a fost solicitată direct de trecători că la o scară învecinată cu punctul de lucru se afla o victimă înjunghiată, care pierdea sânge. Echipajul a acordat primul ajutor, a făcut şi solicitare la spital pentru a veni medicul. Timp de 20 de minute l-au stabilizat şi au oprit hemoragia. Apoi l-au transportat la Spitalul Judeţean, unde erau aşteptaţi cu sala de operaţie pregătiră”, a declarat maior Eugen Chiriţă, purtătorul de cuvânt al ISU Galaţi. Eforturile cadrelor medicale au fost în van, deoarece Doru Ifrim a murit pe masa de operaţie.
„Un pacient în stare gravă a fost adus practic exsangvinat. Avea o plagă la nivelul hemitoracelui drept, era într-un şoc hemoragic sever. S-a intervenit chirurgical de urgenţă dar viaţa nu i-a mai putut fi salvată, suferind un infarct în timpul intervenţiei chirurgicale”, a precizat dr. Lucica Grigorică, purtătorul de cuvânt al Spitalului de Urgenţă Galaţi.
Familia Ifrim era considerată una normală, cu probleme ca mai toată lumea, aşa că vecinii au rămas marcaţi de cele întâmplate. Nici nu le venea să creadă că femeia şi-a ucis soţul.
„Eu eram în balcon, că aveam nişte treabă. Soţia a fost plecată şi când a venit ea am ieşit şi eu, dar vecinul era deja jos. Era sânge pe jos. Nu ştiu exact ce s-a întâmplat, pentru că nu s-a auzit gălăgie. Se mai certau, aşa, ca în orice familie... Sunt amândoi pensionari, dar pe ea o ştiam o femei liniştită. Au doi copii. Nu s-a auzit scandal, dar am auzit că fuseseră plecaţi şi abia veniseră. M-a mirat că ea l-a înjunghiat. Chiar dacă este bărbat sau femeie, tot te surprinde”, a spus Vasile Dima.
Vecinii spun că de câtăva vreme Frusina Ifrim, de 58 de ani, autoarea, suferise o depresie profundă după ce mama ei s-a spânzurat. Apoi au mai apărut probleme cu banii, pornite, cred vecinii, de la nişte credite.
„Vecinul, era pe scări şi chiar când a ajuns în faţa geamurilor uşii, acolo a căzut. Era înjunghiat, curgea sânge... chiar când m-am uitat mi s-a făcut rău. El atâta spunea: «M-a înjunghiat Zânica, m-a omorât». De soţie zicea. Ea de felul ei nu e agresivă, dar mai ştiii cum s-ar fi luat la ceartă... În schimb ea făsuse o depresie foarte mare. I s-a spânzurat mama, aveau şi credite la banci, am înţeles, patru sau cam aşa ceva. Cred că, dacă a făcut asta, e din cauza depresiei”, spunea Nicuţa Dima, vecinăt cu victima.
La fel de şocaţi sunt şi foştii colegi de muncă ai celor doi.
„Nu îmi vine să cred. Eu îi cunosc bine pentru că am fost coleg cu ei la Combinat. El a lucrat ca tehnolog, turnător, şi ea a fost macaragiţă. Aveau pensii cam 3.000 de lei împreună şi nu ştiam că ar fi avut probleme cu banii”, a spus Ioan Dima, fost coleg cu cei doi.
Frusina Ifrim a fost reţinută pe ordonanţă de către procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Galaţi. Femeia va fi prezentată în faţa instanţei, procurorii solicitând arestarea ei preventivă.


Articole înrudite