La iniţiativa APAR (Association Parisienne des Artistes Roumains), în colaborare cu Mişcarea Artistică Athanor, în cadrul unui schimb cultural româno-francez, un grup de şase artişti francezi (Terre d’Artistes) a expus la Galaţi mai multe lucrări de artă plastică realizate de cei mai reprezentativi artişti ai momentului din Dreux, Franţa. Aceştia şi-au propus să prezinte publicului gălăţean şi tehnicile inedite prin care îşi materializează lucrările, în cadrul unui atelier de creaţie ceramică şi mozaic. Lucrările au fost realizate chiar sub ochii publicului, într-un spaţiu cultural deschis. «Am insistat ca acest eveniment să se desfăşoare în holul Facultăţii de Inginerie pentru a pune încă o dată în valoare spaţiul cultural deschis "Nicolae Mantu". După finalizarea lucrărilor, acestea vor intra în patrimoniul Facultăţii de Inginerie din cadrul Universităţii „Dunărea de Jos” din Galaţi», a precizat prof. dr. ing. Cătălin Fetecău, decanul proaspăt înfiinţatei Facultăţi de Inginerie.
Pe 29 iulie, de la ora 21.00, pe stadionul Portul Roşu, lucrările realizate în aceste zile au fost arse într-un cuptor special, construit ad-hoc, folosind o tehnică tradiţională din statul Mali, de ardere a vaselor de lut (spectaculosul „foc malian”). Toate lucrările de ceramică şi mozaic vor fi expuse în aula Facultăţii de Mecanică din Galaţi, iar manifestarea se va încheia cu un simpozion în spaţiul Muzeului de Artă Vizuală Galaţi, în cadrul căruia un fotograf va prezenta întreaga desfăşurare a evenimentului, văzut prin lentilele aparatului de fotografiat.
Partenerii evenimentului sunt Consiliul Judeţului Galaţi, Primăria Municipiului Galaţi, Universitatea „Dunărea de Jos”, Muzeul de Artă Vizuală, Universitatea „Danubius” şi SC Lineliv SRL.