27 IULIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Remiză mincinoasă pentru România la Lucerna

Naţionala de fotbal a României a smuls un egal norocos în faţa echipa Elveţiei, scor 2-2 (0-2), luni seara, pe Swissporarena din Lucerna, în Grupa I a preliminariilor EURO 2024. Tricolorii au fost penibili timp de 85 de minute, elveţienii au condus cu 2-0 încă din prima repriză şi au mai irosit multe ocazii. Aroganţa se plăteşte, gazdele au schimbat cei mai buni jucători, crezându-se cu victoria în buzunar, selecţionerul Edi Iordănescu şi-a forţat norocul, a făcut două mutări inspirate, iar Moruţan, în rolul de servant şi Mihăilă, autorul unei duble în min.90 şi 90+2 au adus o remiză nesperată. „Am jucat destul de slab, dar toţi ştim că Elveţia este o forţă a Europei şi au fost prezenţi la orice turneu final. În a doua repriză am prins încredere şi ei probabil s-au mai relaxat puţin. Noi suntem o echipă mică, aşa cum spun alţii, dar credeţi în noi, că alţii nu aveţi! Trebuie să aveţi încredere în noi, pentru că suntem o ţară, toţi vrem să ne calificăm la EURO. Nu ne mai criticaţi atât! Am auzit critici că ne-am bucurat în Kosovo... Ce să facem, să plângem? Să nu ne bucurăm că s-a anulat un gol acum? Iordănescu mi-a spus să intru şi să am acţiuni individuale, pentru că asta mă caracterizează, şi să am încredere că putem marca. Şi în Kosovo s-a dovedit că a fost OK când am intrat cei de pe bancă, şi acum la fel. Nu pot să neg că am jucat rău şi în Kosovo şi aici, dar fiţi alături de noi, pentru că alţii nu aveţi, trebuie să aveţi încredere în noi. Nu pot să spun în procente care sunt şansele de calificare acum, dar suntem fericiţi, vom vedea ce se va întâmpla la toamnă”, a declarat „eroul” României, Valentin Mihăilă, la finalul partidei la Prima TV. Rezultat final: Elveţia - România 2-2 (2-0). Clasamentul grupei I: 1. Elveţia 10 puncte, 2. ROMÂNIA 8 puncte, 3. Israel 7 p, 4. Belarus 3 p, 5. Kosovo 3 p, 6. Andora 1 p. Echipa antrenată de Edward Iordănescu va juca umătoarele două meciuri acasă, cu Israel (9 septembrie) şi Kosovo (12 septembrie).