24 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Baschetbaliştii de la CSM Galaţi nu au putut să învingă Athletic Constanţa în Ligă

Formaţia gălăţeană pregătită de Florin Nini ajutat de Milos Pesic şi Cătălin Ştefănescu a întâlnit la sfârşitul săptămânii trecute la sala Dunărea pe Athletic Constanţa, într-o partidă ce a contat pentru cea de-a 17-a etapă a Ligii Naţionale. CSM Galaţi a început cu un ecart de 5-0 dar apoi constănţenii au controlat primul sfert pe care l-au câştigat cu 21-12, avantaj ce la final s-a dovedit decisiv în obţinerea victoriei. Echipa noastră şi-a adjudecat sfertul doi cu o posesie şi a redus deficitul de pe tabelă la şapte puncte. În sfertul trei s-a mers cap la cap iar în ultimele 10 minute, gălăţenii au continuat cursa de urmărire, s-au apropiat la două posesii în ultimele două minute dar nu reuşit să evite şi înfrângerea. Rezultat final: CSM Galaţi - Athletic Constanţa 70-75 (12-21, 20-18, 17-17, 21-19). Pentru CSM au jucat: Milon 18 puncte, 6 recuperări, 2 pase decisive, o intercepţie; Stan (3 p, 1, 1, 0); Ciotlăuş (3 p, 11, 0, 1); Sturanovic (1 p, 4, 0, 0); Ferguson-Masters (16 p, 4, 5, 3); Brewton (6 p, 0, 0, 4); Galbreath Jr. (3 p, 2, 0, 0); Pesic (17 p, 0, 4, 2); Vlad (3 p, 0, 0, 0). Etapa viitoare, trupa lui Florin Nini va întâlni, pe 31 ianuarie, de la ora 19.00 în deplasare şi în direct la Digisport, pe Steaua Bucureşti.

Sursa foto: Sportul Ilustrat