08 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Dunărenii au remizat cu Gloria
Partida revanşă dintre FCM Dunărea şi Gloria Buzău a avut loc sâmbătă dimineaţă la Galaţi. Cu două săptămâni înainte de startul campionatului în Liga a II-a, cele două colege de serie au oferit un joc plăcut, cu patru goluri, două penaltiuri şi multe faze de poartă. Gălăţenii au condus la pauză prin golul reuşit de internaţionalul de juniori Moroşanu, buzoienii au revenit în partea a doua, au restabilit egalitatea dintr-un penalti şi apoi chiar au trecut în avantaj. Dunărenii au beneficiat şi ei de o lovitură de la 11 metri, ratată, dar Bâtfoi a fost atent şi a urmărit, restabilind egalitatea în cele din urmă. Rezultat final: FCM Dunărea - Gloria Buzău 2-2 (1-0). Au marcat: Moroşanu, Bâtfoi respectiv Zăinescu (din penalti) şi Mihăescu. Antrenorul Ioan Balaur a folosit în prima repriză formula: Olaru - Radu, Hristian, Manea, Sorin Cucu - Stelian Cucu, Istrate - Moroşanu, Voicu, Gohoreanu - Neagu. În cel de-al doilea mitan, distribuţia gălăţeană a arătat astfel: Costea - Radu (Sfrijan), Asanache, Şomodean, Cristea - Stelian Cucu (Comşa), Chebac - Moise, Drăgan, Cenk - Bâtfoi. Marţi, de la ora 17.30, echipa dunăreană va juca la Lieşti cu Sporting, într-o partidă ce contează pentru faza a IV-a din Cupa României Timişoreana.