27 IULIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Gălăţeanca Irina Daria Gherasim, dublă câştigătoare a Cupei României

Timp de trei zile, sala de badminton din cadrul Complexului Sportiv Siderurgistul a găzduit întrecerile Cupei României Under 9 şi Under 17 la badminton. Au participat sportivi din toată ţara: de la Botoşani până la Bucuresti şi, de la Timişoara până în oraşul gazdă al competitiei, Galaţi. Sportivii gălăţeni, CSU şi Siderurgistul, au confirmat şi cu acest prilej şi au obţinut rezultate dintre cele mai bune. Irina Daria Gherasim, de la CSU Galaţi a cucerit două trofee Cupa României la simplu fete şi dublu fete, împreună cu Cristina Sîrbu, de la CSM Timişoara, la Under 17. La aceeaşi categorie de vârstă, „siderurgiştii” au înregistrat rezultatele: Simplu fete: Sara Bordeianu - locul 2, Mădălina Panaite - locul 3; Dublu fete: Sara Bordeianu / Teodora Grădinaru - locul 3, Amalia Pintilie / Mădălina Panaite - locul 3; Dublu băieţi: Matei Slavu / Andrei Zubcu (Politehnica Iaşi) - locul 3, Ştefan Stănescu / Astănoae Nicuşor (CSS Oneşti) - locul 3; Dublu mixt: Sara Bordeianu / David Sinculeţ (CSS Bacău) - locul 3. La categoria Under 9, micuţii de la Siderurgistul au obţinut rezultatele: Simplu băieţi: Eduard Nistor - locul 2, Radu Eftinca - locul 3; Simplu fete: Ana Maria Horneţ - locul 2, Rose Marie Neagu - locul 3. Staff-ul tehnic a fost format din antrenorii: Dorel Badiu, Iulian Călin şi Adrian Panfil. Următoarele două concursuri vor fi internaţionale: Novi Sad - Serbia şi Ruse - Bulgaria.