27 IULIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a încheiat campionatul pe locul 3

Liga a 2-a la fotbal feminin a programat sâmbătă partidele ultimei etape din sezonul 2023-2024. După un meci nebun, cu o evoluţie palpitantă a scorului, Oţelul a remizat în fieful celor de la Politehnica Iaşi, scor final: 3-3, pentru echipa noastră au marcat: Ioana Ştefu, Adelina Crăciun şi Georgiana Munteanu. Gazdele au condus cu 1-0, gălăţencele au revenit şi au trecut în avantaj cu 3-1, dar au fost egalate la ultima fază. Oţelul a început cu formula: Issabelle Bengescu - Maria Comănescu, Lavinia Bot, Alina Cimpoieş, Alexia Sandu - Beatrice Ghibrigiu - Daniela Dumitru, Adelina Crăciun, Alexia Dică, Georgiana Munteanu - Ioana Sfetcu. Au mai intrat: Andreea Surcică, Diandra Sandu, Ioana Stoica, Georgiana Tăbăcaru, născută în 2009, care a debutat cu acest prilej în tricoul Oţelului. „Nu am început meciul foarte bine deoarece am luat gol în primul minut însă la pauză am intrat în avantaj şi conduceam cu 2-1. În repriza a doua am ratat un penalti şi am condus cu 3-1, dar din păcate am făcut două cadouri, unul din goluri l-am luat la ultima fază mai exact dintr-o lovitură liberă acordată greşit echipei gazdă. Avem ce învăţa din acest meci, din păcate echipele considerate mai slab cotate decât noi ne-au dat emoţii în acest sezon şi aici mă refer la victoria din tur cu Ţifeşti când am câştigat cu 2-1, victoria din retur cu Fălticeni când am câştigat cu 3-2 şi astăzi când am făcut 3-3 cu Politehnica Iaşi. Un sezon reuşit terminăm pe podium, mulţumesc tuturor pentru susţinerea oferită şi cu siguranţă vom continua şi în sezonul viitor”, a concluzionat antrenorul de la Oţelul, Gabriel Călinescu.