14 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a câştigat şi cel de-al doilea amical
Formaţia pregătită de David Asandei a susţinut miercuri puţin după prânz în sala Siderurgistul un amical cu Progresul Focşani. La fel ca şi în partida tur de la Focşani, gălăţenii, care au revenit de la 0-1, au avut iniţiativa pe durata celor 60 de minute (s-au jucat 2 reprize a câte 30 minute) şi s-au impus fără multe emoţii. Focşănenii au fost arţăgoşi, s-au cam certat cu cei de pe margine fără motiv dar n-au avut nicio şansă. „Sunt mulţumit că ne-au ieşit unele scheme pe care le-am lucrat la antrenamente, ne-am creat superioritate dar suferim la finalizare. După ce am ratat câteva ocazii şi adversarii nu s-au întâlnit cu mingea în primele şapte minute, am fost surprinşi şi am primit gol. Mai avem de lucru, încerc să găsesc un advesar de Liga a II-a disponibil pentru un amical sâmbătă la Galaţi. Aş mai fi avut nevoie de doi jucători dar asta este situaţia ne vom descurca cu ce avem. Marian Şotârcă a ales să rămână la Smart iar Dragoş Sandu, are probleme cu tensiunea, joi a mai făcut un control amănunţit şi sper ca vineri să primească vizita medicală”, ne-a declarat antrenorul gălăţean. Rezultat final: United - Progresul 7-4 (2-1). Pentru învingători au marcat: Ivan (2), Bâgu (2), Moldoveanu, Buleandră (2). Echipa gălăţeană a folosit jucătorii: Toniţa, Salichi - Cojoc, Popliacă, Ivan, Bâgu, Apostol, Moldoveanu, Tudose, Buleandră, Dodan, Iorga. A absentat Tănăsilă, cu probleme familiare. Primul joc oficial pentru United va fi pe 8 septembrie la sala Siderurgistul cu Dunărea Călăraşi.