07 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a fost învinsă la Galaţi de campioana Farul

Cea de-a 12-a etapă din Superligă ne-a oferit duminică un duel interesant între formaţiile pregătite de Dorinel Munteanu şi Gică Hagi!

După 10 minute de tatonare, prima ocazie de gol a aparţinut Oţelului, în min.11 lovitura liberă executată de Maciel a fost reluată cu capul de Cisse în plasa laterală. Peste alte şapte minute, la recentrarea lui Cisotti, Lovric a irosit o dublă ocazie, mai întâi lovitura sa de cap a fost respinsă în extremis de Aioani pentru ca imediat să expedieze un şut ce a zguduit transversala.

Replica constănţeană a venit în min.25 după un contraatac în viteză, Budescu l-a angajat pe Louis Munteanu, blocat în ultimul moment de Dur-Bozoancă. Scenariul s-a repetat şi în startul părţii a doua. După o perioadă în care s-a jucat la mijlocul terenului, Budescu a şutat prin surprindere de la peste 25 de metri şi a dat mari emoţii suporterilor gălăţeni care au umplut din nou tribunele stadionului Oţelul, dar s-a remarcat din nou extraordinarul Dur-Bozoancă.

Farul a avut o perioadă bună, dar reduta Oţelului a fost la post. Partida a avut un ritm bun, s-a jucat pe contre, cu ocazii la ambele porţi. În min.71, Fatai a insistat la o minge ce părea pierdută, dar şutul său slab a fost parat de Aioani pentru ca la poarta cealaltă, Zivulic să fie foarte aproape de autogol.

Trupa lui Gică Hagi a marcat în min.79 prin Larie care a fructificat centrarea lui Budescu. Finalul a fost fierbinte, Oţelul s-a aruncat în atac şi a ratat egalarea în prelungiri în trei situaţii prin: Adăscăliţei, Rus şi Cisse.

Caseta tehnică:

Scor: SC Oţelul Galaţi - Farul Constanţa 0-1 (0-0). Stadion: Oţelul. Spectatori: 11.500. A marcat: Larie (min.79).

Formaţii: Oţelul: Dur Bozoancă - Rus, Cisse, Lovric, M.Silva - Cisotti, A.Lopez (min.54 Zivulic), Jardan (min.60 Teles) - Maciel (min.87 Adăscăliţei), Fatai (min.87 Cîrjan), Latouchent (min.60 Zhelev). Rezerve neutilizate: R.Stoian - Cîrjan, I.Neagu, M.Adăscăliţei, Bordun, Ghiocel. Antrenor: Dorinel Munteanu; Farul Constanţa: Aioani - Sîrbu (min.74 Dussaut), Larie, M.Popescu (min.61 Boli), Kiki - T.Băluţă, Artean (min.83 Vînă), Grameni - Mazilu (min.61 Rivaldinho), L.Munteanu, Budescu (min.83 G.Silva). Rezerve: Buzbuchi - N.Popescu, Enes Sali, G.Da Costa. Antrenor: Gheorghe Hagi.

Cartonaşe galbene: Jardan, respectiv M.Popescu.

Arbitru: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti)/A1: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), A2: Andrei Constantinescu (Bucureşti)/Arbitru VAR: Flueran Viorel Nicuşor Flueran (Craiova), Arbitru AVAR: Mihaela Ţepuşă (Buzău).