29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Etapa Naţională a concursului „Cu viaţa mea apăr viaţa” a ajuns la final
Organizată de Ministerul Educaţiei Naţionale prin Inspectoratul Şcolar Judeţean Galaţi, cu sprijinul Ministerului Afacerilor Interne prin Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă Galaţi, Ministerul Sănătăţii Publice şi Societăţii Naţionale de Cruce Roşie din România, precum şi al autorităţilor publice locale, competiţia a adus la start 30 de echipe, 120 de elevi şi 30 de profesori) din întreaga ţară. Concursul a fost organizat cu tematică de protecţie civilă şi a avut un caracter educativ, tehnico-aplicativ şi sportiv. După ce au susţinut proba teoretică, concurenţii au avut de înfruntat, pe stadionul  Portul Roşu, şi două probe practice: transportul asistat asl unui accidentat aşezat pe o targă pe distanţa de 50 de metri şi deplasarea cu mască pe figură într-un raion cu obstacole, contaminat. La final, au fost desemnaţi şi câştigătorii, pe două categorii: şcoli gimnaziale şi licee. Conform purtătorului de cuvânt al ISU Galaţi, lt. col. Eugen Chiriţă, la capitolul ”şcoli gimnaziale”, locul întâi a fost adjudecat de echipa Şcolii Gimnaziale „P.P. Aron” din Blaj, judeţul Alba. Pe locul al doilea s-a clasat echipa Colegiului naţional „George Coşbuc” din localitatea Motru, judeţul Gorj, iar pe locul al treilea, echipa Şcolii Gimnaziale „George Vîlsan”, din Amara, judeţul Ialomiţa.
La cea de-a doua categorie, cea dedicată liceelor, primul loc al podiumului a fost cucerit de echipa Colegiului Naţional „Petru Rareş” din Bistriţa Năsăud. Pe locul al doilea Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai” din Baia Mare, judeţul Maramureş, iar locul al treilea echipajul de la Liceul „Dr. Lazăr Chirilă”, din Baia de Arieş, judeţul Alba. Toate echipele câştigătoare au primit la final diplome, medalii şi premii oferite de sponsori.