17 MAI 2025 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Modifică setările cookie-urilor
Monitorul de Galati iOS App Monitorul de Galati Android Google Play App

Zeci de pensionari gălăţeni au protestat vineri în două locaţii din oraş – sediul PDL şi cel al CJAS - în ciuda caniculei. 
Cea mai mare parte a protestului s-a desfăşurat în faţa sediului PDL. Bunicii au agitat pancarte, au scandat lozinci anti-guvern, premier, preşedintele ţării şi partidului de guvernământ. Unele dintre lozincele protestului erau inscripţionate pe tricouri portocalii. Aceştia au protestat în special împotriva măsurii reţinerii coplăţii din pensii, cerând concomitent anularea contribuţiilor la asigurările medicale. Pensionarii s-au arătat nemulţumiţi de paradoxul acoperirii de către stat a cheltuielilor unor operaţii de shimbare de sex, al căror preţ nu este unul redus, concomitent cu penuria din spitalele româneşti. În plus, pensionarii au fost deranjaţi şi de încadrarea spitalelor gălăţene în categorii inferioare, ceea ce le va aduce automat acestora sume mici din bugetul de stat şi le va înmulţi neajunsurile existente.
Picătura care a umplut paharul nemulţumirii bunicilor gălăţeni a fost declaraţia preşedintelui Traian Băsescu legată de Regele Mihai. Pensionarii apreciază că ţara se confruntă cu probleme grele, de aceea preşedintele ar trebui să fie preocupat de şomajul şi sărăcia ce cuprinde populaţia ţării şi nu să facă declaraţii şocante despre Regele Mihai.
În plus, bunicii au bătut obrazul premierului pentru că - în prezenţa deputatului Mircea Toader şi a senatorului Marius Necula -  le-a promis cu ocazia vizitei de la Galaţi că le va acorda o întrevedere pentru a discuta despre problemele cu care se confruntă. La acea dată premierul ocupa şi fotoliului ministerial al Muncii. Emil Boc nu şi-a respectat promisiunea, iar pensionarii gălăţeni nu au fost invitaţi nici de noul ministru al Muncii pentru a-şi prezenta doleanţele.
La pichetarea sediului PDL bunicii au scandat lozinci de genul „PDL-ul pică, nu vă fie frică!” şi „Gos Guvernul!”. Pancartele purtau mesaje de la „Ce-ţi doresc eu ţie, dulce Românie? Să plece culoarea portocalie!” până la unele extrem de virulente la adresa primilor oameni în stat ai momentului.
Nimeni nu a ieşit din sediul PDL pentru a discuta cu cei aflaţi în stradă. Ulterior, protestatarii au pornit în marş la sediul CJAS, unde au tras simbolic de porţile închise ale instituţiei.
Pensionarii gălăţeni intenţionează ca pe parcursul săptămânii viitoare să descindă la Bucureşti pentru un protest în apropi



Articole înrudite