16 MAI 2025 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Modifică setările cookie-urilor
Monitorul de Galati iOS App Monitorul de Galati Android Google Play App
Vărul primar al lui Bute, în comă la spital
Vărul primar al lui Bute, în comă la spital
Reputaţia de campion mondial la box a lui Lucian Bute nu înseamnă neapărat şi protecţie pentru rudele sale din Pechea. Aşa se face că duminică dimineaţa, Gelu Bute, de 23 de ani, din Pechea, văr primar cu Lucian Bute, era atacat de 10-20 de indivizi pe când se întorcea din discotecă. „Nici nu vorbeşte, aşa de rău l-au bătut. Eu am aflat că băiatul se întorcea de la discotecă împreună cu fraţii şi un văr, când cineva i-a atacat. Dar de ce, nu se ştie încă. Ei au fugit şi Gelu a rămas. Nu ştiu cu ce or fi dat în el, dar l-au pisat de zici că l-au călcat în picioare”, spunea Ion Bute, tatăl victimei şi unchi al campionului. Bătrânul era atât de supărat şi îngrijorat că nici nu apucase să vorbească cu fratele lui Ştefan, tatăl lui Bute, să îi spună ce  necaz a dat peste el.
Poliţiştii spun că a fost vorba de un conflict spontan pornit pe fondul consumului de alcool. „Tânărul a fost agresat pe fondul consumului de alcool. Se fac cercetări, iar agresorul e identificat. Poliţiştii din Pechea patrulau în zona în care a avut loc conflictul, când au văzut alergând patru indivizi, între 18 şi 23 de ani, pe care i-au identificat. Se pare că unul sau mai mulţi dintre aceştia l-au lovit pe tânăr în cap cu mâinile şi picioarele. În acest moment, cei patru sunt aduşi la audieri de poliţiştii din Pechea, pentru a se stabili care dintre aceştia este agresorul, dacă există un singur agresor”, a precizat cms. Cristina Tatulici, purtător de cuvânt al IPJ Galaţi.
Tânărul a fost adus la Spitalul de Urgenţă cu un echipaj al Serviciului Judeţean de Ambulanţă şi apoi cadrele medicale din Unitatea Primiri Uregenţă a spitalului au făcut eforturi pentru a-l stabiliza. „Din Pechea, de unde avem campionul mondial la box, am primit şi un pacient, văr bun cu Lucian Bute, care a fost atacat şi lovit pe stradă de necunoscuţi. Starea lui este foarte gravă, prezentând lovituri la nivelul capului”, a declarat dr. Nicolae Bacalbaşa, purtător de cuvânt al Spitalului de Urgenţă Galaţi. Se pare că tânărul îşi va reveni fără a fi nevoie de operaţie.


Articole înrudite