17 IULIE 2025 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Modifică setările cookie-urilor
Monitorul de Galati iOS App Monitorul de Galati Android Google Play App
Elena Udrea: „M-ar bate gândul să reintru în scenă”
Elena Udrea: „M-ar bate gândul să reintru în scenă”

Elena Udrea a fost eliberată din închisoare, joi, 17 iulie, după ce Tribunalul Prahova a respins contestația înaintată de procurorii Direcției Naționale Anticorupție. La ieșirea din Penitenciarul Târgșor, fostul ministru a vorbit despre experiența sa din spatele gratiilor și a dezvăluit ce își propune să facă mai departe.
Fiind întrebată de jurnaliști ce se va întâmpla în viața profesională a acesteia, Elena Udrea a spus că va sta departe de peisajul politic. A ținut, totuși, să puncteze, în glumă, că ar putea lua în calcul și varianta de a reveni pe scena politică, făcând aluzie la oamenii aflați la putere în prezent.
„Văzând cine face politică azi, mai că m-ar bate gândul să reintru în scenă. Glumesc. Dacă știam prin ce momente grele va trece fetița mea renunțam la politică”, a declarat Elena Udrea.
Fostul ministru al Turismului a precizat că va lucra în mediul privat, fără a da detalii suplimentare. „Sper să mă întrețină soțul o perioadă. Apoi o să activez în mediul privat”, a adăugat aceasta, potrivit fanatik.ro.
Totodată, Elena Udrea a vorbit și despre activitatea sa din penitenciar, spunând că a contribuit la sprijinirea colegelor sale. Aceasta susține că vrea să facă „multe lucruri pentru ele”, odată eliberată, dând de înțeles că s-ar putea implica în zona socială sau civică.
„În penitenciar am avut o activitate de sprijin pentru femei. Am lucrat cu femei extraordinare, care până la 50 de ani nu știau să scrie, să citească. Acum o să fac același lucru cu fetița mea, care intră clasa I. Au fost și momente de care mă bucur. Am stat 3 ani și jumătate aici. Nu le uit (pe colegele de celulă – n.r.). Voi spune poveștile lor, sper să pot face multe lucruri pentru ele”, a dezvăluit Elena Udrea.

Foto: Inquam Photos / Ovidiu Micsik


Articole înrudite