
Puţin peste jumătate dintre români au ajuns la medicul stomatolog în ultimele 12 luni, iar mulţi merg la cabinet abia când apar dureri sau urgenţe, potrivit Barometrul Stomatologiei 2026.
Diferenţe clare între urban şi rural
Datele arată că 55% dintre români au mers cel puţin o dată la dentist în ultimul an. În mediul urban, procentul urcă la 61%, în timp ce în mediul rural scade la 48%.
Pentru anul următor, 62% dintre respondenţi spun că intenţionează să meargă la stomatolog. Diferenţa dintre oraşe şi sate este mai mică în privinţa intenţiei declarate: 63% în urban şi 60% în rural.
În acelaşi timp, creşte ponderea vizitelor pentru urgenţe. În 2026, 24% dintre respondenţi au ajuns la dentist din cauza unor probleme acute, faţă de 16% în 2024 şi 2025.
Cele mai frecvente probleme dentare
Principalele motive pentru care românii au apelat la servicii stomatologice în ultimul an au fost:
În zona tratamentelor complexe, 24% dintre respondenţi au declarat că au avut nevoie de implant dentar, 12% de proteză dentară şi 8% de aparat ortodontic.
Buget uşor mai mare pentru tratamente
Media bugetului estimat pentru servicii stomatologice în 2026 este de 2.122 de lei, în creştere faţă de 2.026 lei în 2025, însă sub nivelul din 2024.
Printre motivele invocate de cei care nu intenţionează să meargă la dentist se numără:
Interes mai mare pentru prevenţie
Studiul indică o creştere a interesului pentru consultaţii generale şi igienizări. În 2026, 83% dintre respondenţi declară că intenţionează să meargă la consultaţii stomatologice, iar 54% iau în calcul proceduri de curăţare profesională.
În cazul copiilor, prima vizită la dentist are loc, în majoritatea cazurilor, după vârsta de 3 ani, iar frecvenţa controalelor rămâne mai mare în mediul urban.
Legătura dintre sănătatea orală şi cea generală
Nivelul de conştientizare privind impactul sănătăţii orale asupra stării generale este în creştere:
Dr. Ionuţ Leahu, CEO al Regina Maria Dental Clinics, afirmă că, după opt ani de măsurători consecutive, concluzia este că România tratează în continuare mai ales efectele, nu cauzele.
El subliniază că aproape jumătate dintre români nu merg la controale regulate, iar un sfert dintre respondenţi declară că au cel puţin un dinte lipsă — indicator al prezentării tardive la medic. Din 2023, odată cu integrarea în reţeaua Regina Maria, numărul medicilor implicaţi în educaţia pentru prevenţie a crescut de la aproximativ 200 la peste 3.500.
Metodologie
Barometrul Stomatologiei 2026 este un studiu naţional realizat pe un eşantion de 1.002 persoane cu vârste între 18 şi 65 de ani, din mediul urban şi rural.
Cercetarea a fost efectuată în luna ianuarie de compania KANTAR, la iniţiativa Regina Maria Dental Clinics. (sursa stiripesurse.ro)
