24 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
11 medalii pentru badmintonul gălăţean
În sala „Siderurgistul”, pe ritmuri de dans (datorită competiţiei de dans care s-a desfăşurat în paralel în sala mare din aceeaşi bază) au avut loc întrecerile din cadrul turneului final al Campionatului Naţional Juniori I U19 la badminton. Sportivii gălăţeni şi-au continuat evoluţiile bune din acest sezon şi au câştigat 11 medalii, performera competiţiei fiind Cătălina Simionescu, care deşi evoluează încă la juniori II U17, s-a impus în două probe (simplu fete şi dublu fete) şi a urcat pe treapta a treia a podiumului în proba de mixt. Iată rezultatele obţinute de sportivii antrenaţi de Dorel Badiu:
Simplu masculin: Radu Rusu - loc III; Simplu feminin : Cătălina Simionescu - loc I, Irina Călin - loc III; Dublu masculin: Cosmin Panfil /Radu Rusu - loc II; Dublu feminin: Cătălina Simionescu / Soraia Askari (PNC Bucureşti) - loc I, Miruna Niţu / Adelina Marin (CSS Bacău) - loc II; Dublu mixt: Cosmin Panfil / Cătălina Simionescu - loc III, David Niţu / Miruna Niţu - loc III. Au participat sportivi şi sportive din Timişoara, Bacău, Oneşti, Iaşi, Bucureşti şi Galaţi, care în decursul anului au participat la etapele Campionatului Naţional şi şi-au obţinut dreptul de a evolua la turneul final. Competiţia a fost condusă de arbitrul internaţional EBU, Viorel Petre (Bucureşti), iar secretariatul a fost asigurat de Emilian Anghel (Bucureşti). Arbitrii la teren au fost gălăţenii: Adrian Panfil, Iulian Călin, Adrian Andrei, Marius Constandache, Florin Tudor, Ionuţ Grădinaru. „A fost o competiţie reuşită. Organizarea a fost la nivelul competiţiilor internaţionale, lucru constatat de secretarul general al FR Badminton, Radu Ştefănescu, prezent la competiţie, iar rezultatele sportivilor mei au fost pe măsură. Trebuie să remarc evoluţia Cătălinei Simionescu, care creşte de la o competiţie la alta, atingând un nivel bun de joc şi pe plan european, dar şi jocul bun al cadetei Irina Călin, campioana de la U15, care a urcat pe treapta a III-a a podiumului după o evoluţie remarcabilă. La minusuri, pentru că au existat, trebuie să consemnez reaccidentarea lui David Niţu, care anul acesta a avut numai ghinioane, precum şi faptul  că în sala de handbal a avut loc o competiţie de dans şi muzica de acolo (incredibil de tare!) a deranjat vizibil toţi competitorii. Acum ne aşteaptă finalul de sezon cu două deplasări, una la Bucureşti în perioada 15-17 noiembrie pentru finala Campionatului Naţional de Juniori II U17 şi alta la Timişoara în 29 noiembrie - 1 decembrie, unde are loc finala Campionatului Naţional de seniori, unde sperăm să urcăm pe podiumuri cu cât mai mulţi din sportivii nostri”, ne-a declarat antrenorul Dorel Badiu.