27 IULIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea

Divizia A1 la volei masculin a programat în weekend partidele celei de-a V-a etape. Arcada s-a deplasat tocmai la Şimleu Silvaniei pentru confruntarea cu echipa locală Phoenix. Chiar dacă antrenorul jucător Marian Apostu şi-a pus destule speranţe în acest joc, lucrurile pe teren nu au fost în favoarea noastră. Cheia partidei a stat în primul set, unul foarte echilibrat, cu ambele echipe alternând în avantaj pe tabela de marcaj, gălăţenii au avut trei mingi de set, ratate din păcate. Gazdele au profitat şi au obţinut o victorie importantă. Rezultat final: Phoenix Şimleu Silvaniei - Arcada Galaţi 3-0 (26, 20, 18). Echipa gălăţeană a folosit formula: Râpeanu, Palfi, Romanescu, Cristudor, Harabagiu, Apostu, Ghimeş -libero. Au mai evoluat: Pârvu, Dragomir, Crăciun, Cerşemba. Celelalte rezultate ale etapei: CVM Tomis Constanţa - Ştiinţa Explorări Baia Mare 3-0, SCM U Craiova - LPS Piatra Neamţ 3-0, CSM Agronomia - Dinamo 0-3, Volei Municipal Zalău - U Cluj 3-0. Unirea Dej. Pentru Arcada va continua turul de forţă: astăzi, meci la Baia Mare, iniţial trebuia să se joace la Galaţi dar ordinea a fost inversată şi sâmbătă, la VM Zalău. Cu trei puncte din patru jocuri, echipa gălăţeană se situează pe locul IX.