05 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Arcada păstrează şansa setului de aur la Galaţi

Echipa gălăţeană pregătită de Nicu Harabagiu şi Marian Apostu a jucat marţi seara în sala Tivoli din Ljubljana manşa tur din optimile de finală ale CEV Cup, cu ACH Voley, campioana Sloveniei şi participantă în Champions League. Din păcate, Arcada nu a putut alinia cea mai bună garnitură, Kovacevic şi Cristudor, nu au făcut deplasarea din cauza problemelor medicale iar Gontariu şi Spînu nu au fost în plenitudinea forţelor. Băieţii noştri au intrat bine în meci şi au condus până la primul time-out, 8-6. Slovenii şi-au revenit cu o serie de cinci puncte consecutive şi au tranşat primul set. Soarta confruntării s-a decis în cel de-al doilea set. Gazdele au condus în permanenţă: 2-0, 4-1, 7-3, 10-8, 14-9, 16-11, 20-15, 20-19, 22-19, 24-22. Gălăţenii au salvat două mingi de set, Gontariu a dus actul în prelungiri după ce liberoul Majsterovic a salvat o minge în extremis dar au ratat momentul psihologic şi nu au reuşit să egaleze şi să revină în meci. Slovenii au profitat la maxim de oportunităţile avute şi au tranşat disputa în minim de seturi, făcând primul pas spre sferturile de finală. Rezultat final: ACH Voley Ljubljana - Arcada Galaţi 3-0 (19, 25, 22). Pentru echipa gălăţeană formula de start a fost: Rangel (6 puncte), Miseikis (3), Bala (7), Spînu (2), Fillipov, Paşcan (10) - Majsterovic, libero. Au mai intrat: Despotovski, Gontariu (8), Suljagic (6). Returul va avea loc pe 30 ianuarie în sala Polivalentă Dunărea, de la ora 18.00. În ciuda înfrângerii, Arcada păstrează şanse de calificare, având nevoie de o victorie cu 3-0 sau 3-1 pentru ca apoi să-şi adjudece şi setul de aur. Până la retur însă, echipa noastră va juca în campionatul intern, pe 20 ianuarie, de la ora 17.00, pe teren propriu cu Dinamo Bucureşti.