02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Arcada va juca decisivul cu Dinamo la Galaţi

Miercuri a fost o zi plină de volei în Divizia A1, iar suspansul nu a lipsit. Episodul 2 din semifinala Dinamo Bucureşti - CSM Arcada a fost plin de dramatism, cu evoluţii oscilante a celor două combatante de la un set la altul, cu destule faze spectaculoase, dar şi greşeli neforţate în care învingătoarea s-a decis în tie-break după 125 de minute de la start. Dinamoviştii şi-au adjudecat incredibil primul set după ce cvintupla campioană a României a condus cu 24-21 şi putem spune că acesta a fost momentul psihologic. Chiar dacă nu au acuzat şocul, gălăţenii lui Sergiu Stancu au revenit spectaculos, au egalat de două ori, iar în setul cinci au condus cu 4-1, 6-3, 8-7, dar finalul le-a aparţinut bucureştenilor care au obţinut o victorie dramatică. Rezultat final: Dinamo Bucureşti - CSM Arcada Galaţi 3-2 (24, -12, 18, -16, 11). Echipa gălăţeană a folosit formula: Bala, Talpă, Lopes, Gergye, Woch, Karimi - Cristudor, libero. Au mai intrat: Mihălescu, Butnaru, Lescov, Hamacher, Nikula - Toman, libero. Scorul general a devenit 1-1, iar meciul decisiv care va stabili una dintre finaliste se va disputa sâmbătă, 13 aprilie, de la ora 19.00, la sala sporturilor Dunărea, unde ne aşteptăm ca publicul gălăţean să umple tribuna şi să fie, ca de fiecare dată, un atuu important şi împreună cu jucătorii să ne calificăm pentru a şasea oară consecutiv în finala campionatului. *sursa foto: Sportul Ilustrat