25 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSU participă în premieră la Campionatul Naţional şi Cupa României de baschet 3x3

CSU Galaţi a înfiinţat în premieră o echipă de baschet 3x3 în formula: Andrei Calenic, Marius Ciotlăuş, David Stan, Sebastian Boghean şi Marian Ghiran conduşi de antrenorul Florin Nini. Echipa gălăţeană a participat în perioada 26-28 mai la turneul 2 al Campionatului Naţional Arena Streetball la Bucureşti unde a câştigat grupa G cu trei victorii: 20-18 cu Fan Baschet, 13-10 cu Viejos Tiburonei şi 21-4 cu Brexanii şi a fost eliminată în 16-imi de Ştiinţa Bucureşti, scor 18-20 în overtime. CSU Galaţi a ocupat locul 10 în clasamentul final din 32 de echipe. Băieţii noştri vor participa pe 29-30 mai la Cupa României. „CSU Galaţi a înfiinţat pentru prima dată o echipă de baschet 3x3 cu care ne bucurăm că am reuşit să participăm la Campionatul Naţional şi urmează Cupa. 3x3 este un sport care câştigă tot mai mult teren, avem un număr mare de jucători de baschet în Galaţi şi era păcat să nu începem acest proiect în care colaborăm cu Academia gălăţeană Phoenix, ne dorim să ne dezvoltăm împreună, şi nu ne vom opri aici”, a precizat Coach Florin Nini.