03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Danubius 2010, Handbal Art şi United sunt în grafic. CSS a debutat cu victorii

Campionatul Naţional de handbal pentru junioare a programat în weekend partidele unei noi etape. La junioare I, Handbal Art a întâlnit în sala Siderurgistul pe CSS Bacău. „Artistele” conduse de Gabi Artene s-au încălzit mai greu, dar în repriza a doua au apăsat pedala de acceleraţie şi au obţinut o victorie lejeră. Rezultat final: Handbal Art - CSS Bacău 34-20. Principalele marcatoare din tabăra gălăţeană: Delia Radu (15 goluri), Tatiana Budescu (7), Ioana Stăncescu (5). Într-o altă partidă din seria B: CSM Ploieşti - CSS Galaţi 36-18. Handbal Art are maxim de puncte după trei etape şi se află în fruntea clasamentului. La junioare II, tot în sala Siderurgistul, ACS Danubius 2010 a întâlnit pe OK Sport Oneşti. După o primă repriză echilibrată, danubienele pregătite de trioul Mirel Burhuc - Iulia Ilie - Ramona Ciontu şi-au demonstrat valoarea şi au câştigat fără emoţii. Rezultat final: Danubius 2010 - OK Sport Oneşti 23-15. S-au remarcat de la învingătoare: Denisa Cristorian (9 goluri), Rebeca Stan (7), Olivia Vlase (3). Sala CSS a găzduit derbiul local dintre CSS şi United. Echipa pregătită de Valeriu Costea a avut iniţiativa din primul până în ultimul minut şi a obţinut o victorie fără dubii, rezultat final: 15-26. Principalele marcatoare: Geanina Manea (5), Maria Stamate (4), de la CSS, respectiv Raluca Tănasa (5), Adelina David (4), Felicia Marus (4), Andreea Duda (4). Întâlnirea dintre cele două echipe s-a repetat duminică la junioare III. Şi tot United, echipă condusă de Sanda Asandei a câştigat, cu scorul de 27-10. De la învingătoare, cele mai multe goluri au fost reuşite de: Iulia Eiler (7), Delia Luca (4), Mădălina Drăgan (4), Daniela Asanache (4). Derbiul seriei C a avut loc la Tulcea între CSS din localitate şi Danubius 2010. După un meci pe care l-au gestionat foarte bine, cu un final încins, gălăţencele s-au impus la limită, scor final 27-26. S-au remarcat: Mălina Bichir (14), Rebeca Stan (5). Un alt meci, care se anunţa interesant a avut loc la Năvodari unde s-au întâlnit CSS 1 Constanţa şi Handbal Art. Fetele antrenate de Gabi Artene, Gabi Talabă şi Mădălina Postelnicu, cu Sarah Darie (7 g), Alexia Trofin (6 g), Raluca Macovei (4 g) şi Popovici (4) în prim plan, au prins o zi excelentă şi au câştigat mai uşor decât se aşteptau. Rezultat final: CSS 1 Constanţa - Handbal Art 23-35 (10-14). Tot în weekend a debutat şi campionatul băieţilor. CSS Galaţi a obţinut două victorii, ambele în deplasare: 40-13 cu CSM Focşani 2007, la juniori I (antrenor Florin Andronic), respectiv 34-23 la Axiopolis Cernavodă (juniori II, antrenor Relu Druţu).