26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea

Timp de trei zile la Bucureşti a avut loc Campionatul Naţional de badminton la categoria 15 ani. Supremaţia sportivilor gălăţeni pregătiţi de priceputul şi inimosul antrenor Dorel Badiu a fost reconfirmată şi în Capitală, de unde s-au întors acasă cu un total de nouă medalii. Cea mai bună performanţă a fost obţinută de Irina Călin, care a urcat de două ori pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, fiind răsplătită cu medalii de aur la simplu fete şi dublu fete. Gălăţeanca şi-a mai îmbogăţit palmaresul şi cu o medalie de argint, pe care a obţinut-o la dublu mixt, unde a făcut pereche cu colegul ei, Cosmin Hâncu. Nici băieţii nu s-au întors acasă cu mâna goală. Cosmin Hâncu a completat seria de argint la simplu băieţi şi dublu băieţi. Tot trei medalii a obţinut şi Ştefan Constandache: locul III la simplu băieţi, locul II dublu băieţi şi locul III la dublu mixt. Galaţiul va fi în perioada 8-10 noiembrie capitala badmintonului românesc, la sala Siderurgistul fiind programate întrecerile Campionatului Naţional Under 19.