01 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Lieştenii şi brăniştenii au cedat pe teren propriu

Liga a 3-a la fotbal a programat sâmbătă partidele celei de-a 14-a etape din sezonul regular. În ciuda vremii umede de afară a fost o rundă secetoasă pentru cele două formaţii gălăţene care evoluează în seria a II-a. Sporting Lieşti a primit vizita liderului Metalul Buzău. „O primă repriză mai bună a lor în care au marcat în min.36, în schimb a doua repriză am controlat-o, am avut ocazii (Filip Dima 2, Costea, Crihană), ne-au prins şi au făcut 2-0. Dar o repriză foarte bună a doua”, ne-a precizat preşedintele de la Sporting, Dorinel Matei. Rezultat final: 0-2 (0-1). 11-le de start pentru Sporting: Cilighidreanu - Podaşcă, Maftei, Ţopa, Bădilaş - Munchiu, Chiriac, Crihană, Grigoraş - Costea, Iordache. Au mai intrat: F.Dima, Iacob, Coman şi Mihu. Lieştenii antrenaţi de Cătălin Savu se menţin pe locul 3 cu 23 de puncte şi vor juca etapa viitoare în deplasare la Viitorul Şuţeşti.
Un meci thriller la Braniştea unde Unirea a întâlnit viceliderul CSM Focşani 2007. Brăniştenii lui Ionuţ Niculcea au revenit după ce au fost conduşi cu 0-2 şi au egalat până la pauză prin Docuz şi Răducan. Cea de-a doua repriză a fost echilibrată, cu ocazii la ambele porţi, focşănenii s-au dovedit mai pragmatici şi au marcat golurile victoriei în min.88 şi 90+4. Rezultat final: 2-4 (2-2). Unirea a fololosit formula: Paharnicu - Mihai, Voicu, Enache, Hilohi - D.Cireş, Murgoci - Nica, Răducan, Farcaş - Docuz. Au mai intrat: M.Cireş, Lefter, Chebac. Unirea Braniştea a rămas cu 20 de puncte, a coborât pe locul 6 şi va juca în etapa următoare la Brăila cu Dacia Unirea. *sursa foto: Sportul Ilustrat